BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Spaudos centras
Verslumo aplinka gerėja, tačiau žmonių verslumas mažėja
shutterstock.com nuotr.

Vilnius. Daugiau kaip 40 proc. Lietuvos verslininkų vis dar orientuojasi į žemės ūkį ir tradicinius verslus.

Pagal verslumo indeksą tarptautiniame Pasaulio verslumo stebėsenos (angl. Global Entrepreneurship Monitor, GEM) tyrime Lietuva iš šeštos vietos pakilo į ketvirtą.

Lyderių pozicijos trečius metus iš eilės neužleidžia Jungtiniai Arabų Emyratai. Į pirmąjį dešimtuką taip pat pateko Indija, Saudo Arabija, Kataras, Estija, Nyderlandai, Pietų Korėja, Šveicarija ir Kinija.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šio tyrimo rezultatai pristatyti Baltijos šalių nacionaliniame forume „Pasaulio verslumas – Baltijos šalių augimo galimybės“, kurį organizavo Vilniaus universiteto (VU) Verslo mokykla ir Seimo Švietimo ir mokslo komitetas. Tyrimas parodė, su kokiomis problemomis susiduria verslas ir verslininkai, kaip veikia verslumo skatinimo priemonės, į kurias turėtų atkreipti dėmesį valdžia.

Verslumo mažėjimo priežastys

GEM tyrimo Lietuvoje vadovė, VU Verslo mokyklos profesorė Saulė Mačiukaitė-Žvinienė įsitikinusi, kad Lietuva verslumo reitinge per dvi pozicijas kilo aukštyn dėl per dešimtmetį valdžios inicijuotų priemonių, padedančių skatinti verslumą ir kuriančių patrauklią verslo aplinką bei pokyčiais regionuose. Tyrimo dalyviai palankiai įvertino ne tik politines priemones, kuriančias patrauklią verslo aplinką, bet ir fizinę infrastruktūrą (pavyzdžiui, naujų verslo centrų atsiradimą).

Nors verslumo aplinka šalyje gerėja, tačiau žmonių, kurie būtų pradėję arba vadovautų savo verslui, per metus sumažėjo beveik dvigubai: nuo 12,7 proc. (2022 m.) iki 6,7 proc. (2023 m.). Vyrų verslumas per metus sumažėjo nuo 16,6 proc. iki 6,1 proc., moterų - nuo 9,0 proc. iki 7,2 procento.

„Ilgalaikėje perspektyvoje verslumo mažėjimas nėra palankus, nes nebus iš ko plėtoti brandų verslą“, – įsitikinusi S. Mačiukaitė-Žvinienė.

GEM tyrimo rezultatai taip pat atskleidė, kad parama moterims vertinama kaip nepakankama beveik visose šalyse, o būsimųjų verslininkų, ypač moterų, baimė patirti nesėkmę vis dar išlieka kliūtimi kurti naujus verslus.

Tyrimas atskleidė nepakankamą verslumo ugdymą šalies mokyklose, tačiau panaši situacija yra ir daugelyje kitų pasaulio šalių. Tai parodo ir nežymiai mažėjantis jaunuolių (18–24 m.) verslumas. Šiuo metu versliausia visuomenės grupė yra 25–34 metų amžiaus gyventojai.

Baimė prarasti darbą skatina kurti savo verslą

Imtis nuosavo verslo dažniausiai 2023 m. skatino baimė prarasti darbą ir noras turėti didesnes pajamas. Šią priežastį nurodė net 84 proc. verslininkų ir ketinančiųjų steigti savo verslą.

„Tyrimas parodė, kad verslas Lietuvoje pradedamas norint susikurti saugią darbo vietą ir užsidirbti pragyvenimui. Šią motyvaciją patvirtina didėjantis skaičius žmonių, kurie tikisi pradėti verslą per artimiausius trejus metus. Tai įrodo, kad nuosavas verslas patrauklus dėl galimybės gauti didesnes pajamas. Taip pat galime daryti prielaidą, kad žiniasklaidoje matomi sėkmingi verslininkai ir jų istorijos įkvepia šalies gyventojus galvoti apie nuosavą veiklą“, – pastebi tyrėjai.

Dominuoja tradiciniai verslai

Tyrimas parodė, kad daugiau kaip 40 proc. Lietuvos verslininkų vis dar orientuojasi į verslą žemės ūkio, miškininkystės, žvejybos, kasybos ir statybos sektoriuose, nors šis skaičius nežymiai mažėja jau ne vienerius metus. Visgi pasaulyje pirmenybė teikiama verslams, atstovaujantiems sveikatos, švietimo, valdžios, socialinių ir vartojimo paslaugų, profesinių paslaugų, mažmeninės prekybos, viešbučių ir restoranų sektorius.

„Nors tradiciniai sektoriai vis dar dominuoja, tačiau juose atsiranda vis mažiau naujų verslų, o vis daugiau verslų kuriama paslaugų sektoriuje. Deja, bet kol kas per mažai naujų verslų Lietuvoje atsiranda būtent technologijų sektoriuje, kurie rinkai pasiūlytų naujus-inovatyvius produktus“, – sako vienas iš GEM tyrėjų Robertas Skliaustas.

Didžiausias pasaulyje verslumo tyrimas

Pasaulio verslumo stebėsena – 25 metus vykdomas didžiausias pasaulyje verslumo situacijos tyrimas. Jį atlieka daugiau kaip 500 pasaulio mokslininkų. Lietuvoje jį koordinuoja ir vykdo VU Verslo mokykla kartu su tarptautine reitingų agentūra „Moody‘s Lithuania“.

Šaltinis: manoūkis.lt inf
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos