Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Spaudos centras
Ukraina nutraukė trąšų rinkos tyrimus ir neketina riboti prekybos

Vilnius.  Ukraina pranešė nutraukusi nuo 2019 m. rugpjūčio vykusius trąšų rinkos tyrimus, kėlusius nerimą Lietuvos trąšų gamintojams bei eksportuotojams. Ukraina teigia neketinanti įvesti jokių prekybos ribojimų, nors dar gegužės viduryje planavo bent trejiems metams smarkiai apriboti trąšų importą, pranešė Užsienio reikalų ministerija.   

„Teigiamai vertiname Ukrainos sprendimą neįvesti prekybą ribojančių priemonių, nes sąžininga ir taisyklėmis paremta prekyba, o ne protekcionistinės priemonės, prisideda prie dvišalių santykių plėtros”, – pranešime sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Lietuvos verslo ir Vyriausybės atstovai nerimavo, kad Ukrainoje inicijuoti prekybos apsaugos tyrimai dėl amonio nitratų ir kompleksinių trąšų gali baigtis muitų arba kvotų įvedimu. Tai galėtų pakenkti dviejų didelių trąšų gamintojų – Jonavos azoto trąšų gamybos įmonės „Achema“ ir Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ – eksportui į Ukrainą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Lietuvos pareigūnai jau kurį laiką kėlė šį klausimą dvišaliuose susitikimuose su Ukrainos valdžios atstovais, taip pat yra prašę Europos Komisijos paramos.

„Achemos“ vadovas Ramūnas Miliauskas pernai gruodį tvirtino, kad įmonės trąšų eksportas į Ukrainą beveik sustojo. Pasak jo, „Achemos“ trąšų eksportas į Ukrainą pernai sudarė vos 25 proc. 2018 metų apimčių. 

„Lifosos“ vadovas Jonas Dastikas tuomet sakė, kad pagrindinį įmonės produktą – diamonio fosfatą – į Ukrainą pradėjo eksportuoti tik pernai, nes jis šalyje užregistruotas tik 2019 metų kovą. Iki tol įmonė Ukrainoje pardavinėjo nedaug pašarinių fosfatų ir azoto-fosforo-sieros (NPS) trąšas, kurios paklausios Lotynų Amerikoje ir Ukrainoje. Būtent jų eksportu į Ukrainą įmonė labiausiai suinteresuota.

Situacija Ukrainos trąšų rinkoje iš esmės pasikeitė po to, kai šalis pradėjo riboti trąšų importą iš Rusijos, o nuo 2018-ųjų nustojo importuoti rusiškas trąšas, kurios sudarė didžiąją dalį jos importo. Iki tol Ukraina buvo paskelbusi antidempingo muitus amonio nitrato trąšoms.

Ukrainos rinka prieš kelerius metus tapo labai svarbi Lietuvos trąšų eksportuotojams. 2019 metais iš Lietuvos į Ukrainą eksportuota trąšų už 114,6 mln. eurų – apie 30 proc. viso Lietuvos trąšų eksporto.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos