Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Spaudos centras
Tarptautinės grūdų rinkos į nepalankius orus reaguoja kainų šuoliais

Panevėžys. Dėl gamtos kaprizų kai kuriose Europos šalyse, o taip pat ir Rusijos ūkiuose vėluoja žieminių kultūrų sėja. Nors dar anksti daryti išvadas, koks bus kitų metų derlius, tarptautinės grūdų rinkos į nepalankias gamtos sąlygas reaguoja kainų šuoliais.

Ekspertai pataria Lietuvos ūkininkams „nepramiegoti“ geros progos pasinaudoti  grūdų kainų pakilimu.

„Šiuo metu Prancūzijos MATIF biržoje grūdų kainos pakilo į neregėtas aukštumas,  tarptautinių pirkėjų aktyvumas šiuo metu šiek tiek sumažėjo, jie atsargiai stebi rinką. Kviečių kainų kilimą išprovokavo USDA – JAV žemės ūkio departamento –  informacija apie sumažintas kukurūzų atsargas, o rapsų supirkimo kainų augimui įtakos turėjo sumažintos sojų pupelių atsargų prognozės“, – situaciją tarptautinėje rinkoje vertina Svajūnas Banelis, AB „Linas Agro“ grūdų prekybos vadovas.

Bioversija 23 09 01 m7

Baltijos valstybėse žieminių kultūrų sėja ūkininkams kol kas nekelia didesnių rūpesčių, nors pasėlių kokybė, pasak ekspertų, atrodo kiek žemesnė nei 2019 metų rudenį. Tuo metu didžiausiems Europos  grūdų augintojams ir eksportuotojams – Rusijai, Ukrainai, Prancūzijai – nepalankios klimato sąlygos tampa rimtu išbandymu.

„Dar anksti kalbėti, kokią įtaką gali padaryti sausra Rusijos ir Ukrainos žieminių kultūrų pasėliams, tačiau jei šie regionai nesulauks pakankamo  kritulių kiekio,  žieminių kultūrų pasėliai bus silpni ir sunkiau ištvers žiemos šalčius. Sudėtinga situacija ir Prancūzijoje, kur po užsitęsusios sausros dabar fiksuojamas kritulių perteklius. Jei Prancūzijai vėl nepavyks užsėti viso planuojamo žieminių kultūrų ploto, panašu, būsimas sezonas vėl bus kupinas iššūkių,“ – sako S. Banelis.

Pasak S. Banelio, pasaulinė grūdų prekybos rinka jau reaguoja į pranešimus apie nepalankias gamtos sąlygas. „2021 metų gruodžio mėnesio kviečių MATIF biržoje kainos pasiekė tikrai aukštą lygį. Todėl  tai puiki proga Lietuvos ūkininkams sudaryti dalį naujų sutarčių būsimam 2021 metų derliui“, – įsitikinęs S.Banelis. „Kainų indikacijos 2021 metams gana aukštame lygyje, todėl rekomenduotume ūkininkams „neprasnausti“ kainų piko ir pasinaudoti galimybe parduoti grūdus  palankiausiu metu. Žinoma, tai reikėtų daryti  atsakingai ir parduoti ne daugiau kaip 30 % planuojamo būsimo derliaus,“ – pažymi S. Banelis.

„Linas Agro“  grūdų eksporto apimtys jau beveik 1 mln. tonų

Šis sezonas Lietuvos ūkininkams buvo palankus – vidutiniškai iš hektaro prikulta apie 6,0–6,5 t kviečių. AB „Linas Agro“ iš šalies ūkių supirko apie 1,5 mln. tonų grūdų. Didžioji dalis kviečių, pristatytų į supirkimo vietas, atitinka I – II kategoriją – paklausiausią eksporto rinkose.

Šiuo metu  4 didžiuosiuose Baltijos šalių uostuose – Klaipėdos, Rygos, Liepojos ir Ventspilio – pats intensyviausias grūdų krovos darbų metas, kuris užtruks iki lapkričio. Dalis laivų laukia eilėse, kad galėtų patekti į uostus, nemažai laivų su grūdų kroviniais jau iškeliavo į užsienio rinkas. Pagrindinės AB „Linas Agro“ eksporto kryptys šį sezoną  išlieka Saudo Arabija, Alžyras bei Pietų Afrika.

„Šiemet mūsų eksporto programa vykdoma labai aktyviai, o intensyviausi ir didžiausi srautai nukreipiami į Klaipėdos uostą.  Šiandien iki 1 mln. tonų grūdų ribos mums liko visai nedaug, skaičiuojant krovos apimtis visuose keturiuose Baltijos šalių uostuose. Norėtume šį kiekį  padvigubinti, o ar pavyks – parodys laikas. Dabar mūsų didžiausias iššūkis – operatyviai sukontroliuoti į uostus vykstančių krovinių srautus ir užtikrinti, kad ūkininkams tektų kuo mažiau laiko praleisti eilėse“, – sako S. Banelis.

Pagal „Linas Agro“ informaciją

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos