Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Spaudos centras
Smulkieji ūkininkai į pensiją nepretenduoja

Vilnius. Į pensiją pretenduoja žemdirbiai, kurių ekonominis valdos dydis viršija 4 vienetus, nes jie privalomai moka valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas. Šių įmokų nemoka smulkieji ūkininkai, todėl jiems pensija nepriklauso.

Įmonės „Luminor investicijų valdymas“ vadovės Loretos Načajienės teigimu, jeigu ūkininkas privalo mokėti VSD įmokas, nedeklaruoja pajamų ir nėra PVM mokėtojas, jo VSD įmokų dydis turėtų būti skaičiuojamas nuo 12 minimalių mėnesinių algų (MMA) per metus. Taip jis per metus sukaups vienus metus darbo stažo, kurie darys tiesioginę įtaką jo pensijai.

„Paprastai tariant, jeigu ūkininkas per metus sumoka VSD įmokų nuo 12 MMA, tuomet per tuos metus jis įgijo vienus metus darbo stažo. Jeigu per tą laiką jis sumokėjo VSD nuo mažiau nei 12 MMA, jis įgijo proporcingai mažesnę stažo dalį.

Bioversija m7 2024 02 22

Reikėtų atkreipti dėmesį kad šiuo metu minimalus stažas Lietuvoje yra 15 metų – tiek turi sukaupti valstybinę pensiją gauti norintis asmuo“, – teigia L. Načajienė.

Valstybinės pensijos dydžiui įtaką daro ne tik stažas, bet ir apskaitos vienetai, vadinamieji pensijų taškai. Vieną tašką gyventojas gauna, kai per metus sumoka VSD įmokų nuo bent 12-os Lietuvos vidutinių darbo užmokesčių.

„Atsižvelgiant į dabartinę pensijų kaupimo sistemą, ūkininkai, kurių turimas ekonominis valdos dydis viršija 4 vienetus, turėtų ne tik nuolat sekti, ar per metus sumokamų mokesčių pakanka visiems darbo stažo metams, bet ir skaičiuoti, kiek pensijos taškų surenka. Tik taip bus galima laiku pastebėti, ar įmokų sumokama per mažai, taip pat imtis reikalingų veiksmų“, – sako ekspertė.

O štai ūkininkai, kurių ekonominis ūkio dydis yra mažesnis nei 4 vienetai, sentave turi rūpintis patys. Vienas iš būdų – kaupti pinigus trečios pakopos pensijų fonde.

Parengta: pagal „Luminor“ inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos