Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Spaudos centras
„Siekdami išvalyti vandenį, turime stipriau reglamentuoti mineralinių trąšų naudojimą”

Vilnius. Lietuvoje reikėtų organizuoti ne tik mineralinių trąšų apskaitą, bet apskritai nusistatyti kitą prioritetą – mineralines trąšas keisti mėšlo grąžinimu į dirvą, mano aplinkos ministras Simonas Gentvilas.  

Tokią perspektyvą mažinant žemės ūkio sukuriamą taršą jis išreiškė penktadienį susitikęs su nevyriausybine organizacija „Aplinkosaugos koalicija“, kuri ministrui išreiškė trąšų naudojimo ir taršos jomis monitoringo būtinybę.  

„Mėšlo naudojimas yra ypač griežtai reglamentuotas, o mineralinės trąšos ne – tai absurdiška. Mineralinėms trąšoms tręšimo planų nereikia, o mėšlo panaudojimą net sunku aprašyti, nors mėšlas juk savaime susidaro kaip organinė medžiaga“, – sakė Simonas Gentvilas. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Pastaruoju metu Aplinkos ministerija, Žemės ūkio ministerija, Seimas ir nevyriausybinės organizacijos plačiai diskutuoja dėl Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo.  

Pirmadienį Aplinkos apsaugos agentūra skelbia, kad į Baltijos jūrą apie 70 proc. bendro azoto patenka upėmis. Pernai pagal Nitratų direktyvą paskelbta nitratų taršos ataskaita rodo, jog visa Lietuvos teritorija įvardijama kaip nitratams jautri zona.  

2016-2019 m. didesnėje dalyje šalies upių nitratų koncentracijos didėjo, o 27 proc. jų maksimalios koncentracijos viršijo direktyvos nustatytą ribinę vertę. Daugėjo nitratais užterštų vietų ir Kuršių mariose bei Baltijos jūros priekrantėje. Tuo metu ežeruose ir tvenkiniuose vandens kokybė pagal nitratus buvo stabili arba gerėjo.  

Mineralinės trąšos daro neigiamą poveikį ir klimatui, todėl Nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje azotinių mineralinių trąšų naudojimą žemės ūkyje numatyta sumažinti ne mažiau kaip 15 proc.  

Susitikime su „Aplinkosaugos koalicija“ penktadienį aplinkos ministras dar aptarė vykstantį Nacionalinį miškų susitarimą, Orhuso konvencijos įgyvendinimą, Anglies užrakinimą medienoje skatinant medinę statybą, kompensavimo mechanizmą miškų savininkams už „Natura 2000“ tinklo atgaivinimą, užtvankų ardymo planus, galimą vilkų medžioklės kvotos mažinimą ir kita.   

„Sutinku su 90 proc. jūsų pasiūlymų“, – aptardamas „Aplinkosaugos koalicijos“ atstovų  pasiūlytas temas sakė Simonas Gentvilas. 

AM inf. 

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos