Basf m1 2024 06 14
Spaudos centras
Pelkių būklei pagerinti – medžioklė be švino

Vilnius. Pelkių būklei gerinti Aplinkos ministerija pakeitė medžioklės taisykles, pagal kurias balandžio 1 d. įsigalios draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais. Antradienį, vasario 2-ąją, minima Pasaulinė pelkių diena.

Per vandens paukščių medžiokles neretai pasipila šratų krūša, paliekanti taršos švinu pėdsaką. O pelkės ir kitos šlapynės itin jautrios taršai. Pelkės neįkainojamos savo gausia biologine įvairove, retomis ir saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, nekalbant apie pelkių svarbą kovojant su klimato kaita.

Lietuva, kaip ir dar 170 valstybių, yra pasirašiusi pelkėms apsaugoti skirtą Ramsaro konvenciją. Šiuo lygiai prieš 50 metų Irano mieste Ramsare sudarytu tarptautiniu susitarimu saugomos ne tik visos planetos išlikimui svarbios pelkės, bet ir kitos vietos, kuriose gausu vandens. Tai žemapelkės, aukštapelkės, nendrynai, dirbtiniai ir natūralūs vandens telkiniai, pastoviai ar laikinai užmirkusios teritorijos. Visos jos vadinamos šlapžemėmis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Mūsų šalyje tarptautinės reikšmės saugomomis šlapžemėmis yra paskelbti Čepkelių, Kamanų, Viešvilės gamtiniai rezervatai ir Žuvinto biosferos rezervatas, Nemuno deltos regioninis parkas, Girutiškio pelkė ir Adutiškio-Svylos-Birvėtos šlapžemių kompleksas.

Šiuo metu natūralios pelkės užima vos apie 2,73 proc. Lietuvos teritorijos, o pažeistos – dar beveik 7 proc. Dauguma jų yra Baltijos ir Žemaitijos aukštumų daubuotame reljefe, Vidurio žemumoje, Pietryčių lygumos upių slėniuose.

Daugelį metų į pelkes ir kitas šlapynes žiūrėta kaip į nevertingą žemę – jos buvo nusausinamos, iškasamos, paaukojamos miestų infrastruktūrai. Iš Lietuvoje XX a. buvusių 1,5 tūkst. didesnių kaip 50 ha pelkių likę tik kiek daugiau nei pusė. Tai sausinimo, melioracijos padariniai.

Pelkių hidrologiniam režimui atkurti saugomų teritorijų direkcijos, nevyriausybinės organizacijos aktyviai įgyvendina gamtotvarkos priemones. Esama apie 10 pelkių, kurių hidrologinis režimas atkurtas, kitąmet planuojama atgaivinti dar penkias.

AM inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos