Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Spaudos centras
Vokietijos ginkluotės milžinė nusitaikė į Gyvulininkystės instituto ganyklas
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius / Baisogala. Vokietijos gynybos pramonės gamintojai „Rheinmetall“ planuojant amunicijos gamyklą statyti ant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) valdomos valstybinės žemės, čia veikiančio aukštosios mokyklos padalinio vadovas sako, kad išsikėlimas į kitą vietą įstaigai kainuotų milijonus eurų ir kad dėl to kiltų grėsmės saugomoms gyvūnų rūšims išnykti.

„Fermos renovacija gaunasi 4–5 mln. Eur, tai visas išsikėlimas tikrai kainuotų milijonus, – BNS pirmadienį sakė universiteto Gyvulininkystės instituto vadovas Artūras Šiukščius. – Realiai persikelti kitur, kažin kiek įmanoma. Reikia turėti ir tvartus, ir ganyklas.“

Netoli Baisogalos esančiuose LSMU sklypuose auginami pašarai gyvuliams, genofondiniai (nykstančios arba kritinės veislės) galvijai, gyvuliai, arkliai, paukščiai, kurie naudojami Gyvulininkystės instituto atliekamuose moksliniuose tyrimuose ir studentų praktiniuose užsiėmimuose.

Bioversija 2024 04 26 m7

A. Šiukščiaus teigimu, atidavus teritoriją „Rheinmetall“ gamyklai, sumažėtų galvijams ganyti reikalingas plotas, tai keltų riziką saugomoms rūšims išnykti.

Jis taip pat svarstė, kad dalis gyvulių galėtų būti perduoti privatiems ūkininkams, tačiau šiuo metu už tai jiems mokamos kompensacijos yra per mažos, tad tokia alternatyva irgi nebūtų tinkama.

„Kai kurios bandos yra vienintelės Lietuvoje tų genofondinių galvijų. Tai jas iškėlus, jos praktiškai sunyktų, jų jau nebeliktų. Pats genofondas remiamas valstybės ir privatūs ūkiai jų (galvijų – BNS) tiesiog nelaikytų“, – kalbėjo A. Šiukščius.

„Jei palyginsime genofondinės karvės produktyvumą, tai jis siekia 3 000 litrų, o produktyvios – 8 900 ir daugiau. Tai matote, koks skirtumas“, – pridūrė jis.

LSMU instituto vadovas teigė, kad alternatyva mažinti laikomų gyvulių taip pat nebūtų tinkama dėl būtinybės užtikrinti veisimo standartus.

Iš viso universitetas pagal panaudos sutartį valdo kelis valstybinės žemės sklypus Radviliškio rajone aplink maždaug 1 700 gyventojų turintį Baisogalos miestelį, šie sklypai priklauso valstybei.

Apie „Rheinmetall“ planus Lietuvoje statyti amunicijos gamyklą kovo viduryje patvirtino įmonės vadovas Arminʼas Pappergerʼis (Arminas Papergeris), tačiau investicijų vietovė iki šiol nebuvo skelbta.

Apie planus statyti gamyklą Radviliškio rajone BNS patvirtino septyni šaltiniai, pirmadienį juos aptarė premjerė Ingrida Šimonytė su LSMU rektoriumi Rimantu Benečiu. Nė viena pusė susitikimo turinio nekomentavo.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos