Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Spaudos centras
Finansuodami žemės ūkį, bankai vertins jo poveikį aplinkai
Asociatyvi Freepik nuotr.

Vilnius. Finansuodami žemės ūkio veiklą, bankai ateityje galės remtis Lietuvoje atlikto dirvožemių erozijos tyrimo duomenimis.

Lietuvos dirvožemių erozijos rizikos vertinimo geografinę studiją iniciavusios Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė sako, kad tokių duomenų trūko finansų įstaigoms prisidedant prie Europos Komisijos žaliojo kurso tikslo iki 2050-ųjų paversti Europą klimatui neutraliu žemynu.

„Tam, kad finansų įstaigos galėtų vertinti finansuojamos veiklos poveikį aplinkai, joms reikalingi duomenys apie aktualias, ūkinės veiklos sąlygojamas fizines klimato kaitos rizikas Lietuvoje. Pastebėjus tokių duomenų trūkumą, nuspręsta inicijuoti studijas“, – pranešime sakė E. Čipkutė.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje yra maždaug 18–19 proc. eroduotų žemės ūkio dirvožemių, daugiausia – Pietryčių Lietuvoje.

Vienas iš studiją atlikusių nepriklausomų ekspertų Jonas Volungevičius sako, kad eroziją galima suvaldyti.

„Svarbu, kad tyrimo duomenis taikytų ne tik finansų sektorius, bet ir ekspertai, ruošiantys žemės ūkio strategiją, numatantys ir formuojantys teritorijų naudojimo bei planavimo politiką. Šios studijos duomenys taip pat svarbūs ir rengiant Vyriausybės programą, planuojant žemės ūkio paskirties žemės panaudojimą savivaldybių lygmeniu“, – pranešime sako J. Volungevičius.

Anot jo, studijos duomenys taip pat naudingi įmonėms, kurios į Lietuvą importuoja žemės dirbimo technologijas, biocheminius bei cheminius dirvožemio gerinimo ir saugos preparatus.

Ji taip pat pravers aplinkosaugininkams rengiant veiklos strategiją ir teikiant rekomendacijas žemės ūkio veiklos intensyvumui optimizuoti. 

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos