Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Žemdirbiai nori pirkti augalų apsaugos produktų iš Lenkijos

Kaunas, vasario 10 d. Lietuvos ūkininkų sąjunga ne vienus metus kėlė klausimą dėl galimybės Lietuvai pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su Lenkija įsigyjant pesticidus, kurie, žemdirbių pastebėjimu, šioje šalyje yra pigesni negu kitur. Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai sako, kad žemdirbiai šį klausimą gali išspręsti pasinaudodami prekybos analogiškais augalų apsaugos produktais tvarka.

Vakar Lietuvos žemės ūkio rūmuose vykusiame išplėstiniame Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumo posėdyje Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktorius Evaldas Čijauskas aiškino, kokia yra prekybos analogiškais produktais tvarka. Tiekėjas, kuris apsiima tiekti Lenkijoje registruotus produktus Lietuvos rinkai (tai gali būti Lenkijos ar Lietuvos fizinis ar juridinis asmuo) VAT pateikia sąrašą augalų apsaugos produktų, kartu su visais reikalingais dokumentais (pastaruosius reikia užsakyti ir gauti už produktų registraciją atsakingoje institucijoje Lenkijoje). VAT per 45 paras (tai maksimalus terminas) įsipareigoja išnagrinėti gautą dokumentaciją ir duoti leidimą konkretų produktą įvežti į Lietuvą.

Bioversija m7 2024 11 19

„Kuo greičiau surasite atstovą, kuris užsiims prekyba, kuo greičiau pateiksite sąrašą reikalingų produktų, tuo greičiau bus galima gauti leidimą įvežti", - sakė E. Čijauskas.

Norint registruoti paralelinę produkciją, žyminis mokestis yra 1 800 litų.

Kaip patikslino VAT Augalų apsaugos produktų registravimo skyriaus vedėjas Jonas Grigaliūnas, gavus leidimą įvežti analogiškus produktus, tas leidimas galioja tol, kol galioja produkto registracija importo šalyje (šiuo atveju Lenkijoje). „Vyksta ir atvirkščias procesas - mes jau esame gavę 4 užsakymus dėl produktų, registruotų Lietuvoje - juos pageidauja įsivežti lenkai", - patikslino J. Grigaliūnas.

VAT Analogiškų augalų apsaugos produktų, kurių prekybai išduoti leidimai, sąraše 2011 m. buvo 14 pozicijų, jų importo šalys - Jungtinė Karalystė, Vokietija, Belgija. Pernai taip pat buvo išduoti du leidimai tiekti augalų apsaugos produktus rinkai išimties tvarka (120 dienų laikotarpiui) - šliužams naikinti rapsuose ir medienai vėjovartose apdoroti.

Pasinaudodamas proga, VAT vadovas paragino ūkininkus atsakingai žiūrėti į nelegalių pesticidų naudojimą ir jausti atsakomybę už savo vaikų ir vaikaičių sveikatą. Naujausiais duomenimis, nelegalių kontrabandinių pesticidų dalis užima 20 proc. visos augalų apsaugos produktų rinkos.

„Pastaruoju metu labai intensyviai gabenama kontrabandinė produkcija. Prieš savaitę buvo aptiktos 28 tonos nelegalios Kinijoje pagamintos produkcijos Latvijoje, latviai jos neįleido, tad tiktina, kad šiomis dienomis ta produkcija gali pasiekti Klaipėdą. Su muitininkais sutarėme, kad jie labai griežtai stebėtų situaciją", - sakė E. Čijauskas.

Kitą savaitę VAT vadovas planuoja sukviesti visus stambesnius Lietuvoje dirbančius augalų apsaugos produktų distributorius ir tartis dėl galimybių tobulinti pakuočių žymėjimą: kad ant kiekvieno originalaus produkto pakuotės būtų tam tikras žymuo, nuskaitomas tik specialiu aparatu. Žymuo būtų padaromas produktų gamyklose, taigi, iš karto aiškiai skirtųsi legali ir falsifikuota produkcija (principas tos pat kaip ir žymint pinigų banknotus).

„Ir su Lietuvos ūkininkų sąjunga, ir su Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija mes nusiteikę dirbti labai glaudžiai, nes esame suinteresuoti, kad mūsų šalies žemdirbiai užaugintų kuo daugiau švarios, geros, saugios produkcijos", - patikino E. Čijauskas ir pridūrė, kad žemdirbių patogumui planuojame atidaryti dvi naujas laboratorijas Marijampolėje ir Šiauliuose, kuriose bus atliekami grūdų kokybės ir kiti reikalingi tyrimai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos