Basf m1 2024 06 14
Rinka
Sankcijos Baltarusijai paveiks ir trąšų prekybą (papildyta)

Vilnius. Europos Sąjungai (ES) rengiantis įvesti sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams, įskaitant kalio trąšų tarptautinę prekybą, Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ produkciją Klaipėdos uoste kraunančio Birių krovinių terminalo (BKT) pagrindinis savininkas teigia, jog galimas sankcijų poveikis uostui ir visai Lietuvos ekonomikai yra nepakankamai įvertintas.

Igoris Udovickis teigia, kad baltarusiškų krovinių praradimas sujauks tiek tarptautinius, tiek vidinius Lietuvos logistikos modelius.

„Baltarusiško tranzito praradimas sukels domino efektą, dalykinių ryšių, logistikos modelių išardymo grandinę ne tik uoste, bet ir visoje Lietuvoje. Problemiškais taps transporto ryšiai su Ukraina, o tai yra daugelio Lietuvos įmonių šimtai tūkstančių tonų krovinių ir produkcijos“, – BNS komentavo vienos didžiausių Klaipėdos uosto krovos įmonių akcininkas I. Udovickis.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Tai gresia ir transporto sąveikai su Rusija, Centrine Azija, kadangi didžioji šių krovinių dalis gabenama tranzitu per Baltarusijos teritoriją“, – pridūrė jis.

Pasak didžiausio BKT akcininko, praradus baltarusiškus krovinius, Klaipėdos uosto rekonstrukcija taip pat bus neefektyvi. Jo teigimu, dėl sankcijų Lietuvos įmonės praras šimtus milijonų eurų pajamų, darbo gali netekti dešimtys tūkstančių darbuotojų.

„Manau, nesuklysčiau – artimiausioje perspektyvoje mums yra grėsmė netekti dešimčių tūkstančių darbo vietų ir daugelio Lietuvos kompanijų šimtus milijonų eurų pajamų“, – komentavo I. Udovickis.

„Sankcijos baltarusiškam tranzitui – tai sankcijos Lietuvos ekonomikai, nes kitos ES šalys, išskyrus Latviją, galimai nenukentės“, – teigė jis.

Anot jo, BKT, netekęs baltarusiškų trąšų, galėtų persiorientuoti ir krauti kitus krovinius.

„Bet tai bus kroviniai, kuriuos šiuo metu krauna kitos uosto kompanijos. Aišku, teks konkuruoti, aš anksčiau esu rašęs – dėl sankcijų praras ne tik BKT, praras dauguma uosto kompanijų, kadangi įvyks likusio uosto krovinio persiskirstymas. Visų pirma, tai Lietuvos gamintojų grūdai – BKT technologijos visiškai yra pritaikytos šiam produktui“, – sakė I. Udovickis.

Tačiau terminalo akcininkas sako, kad politikų raginimai diversifikuoti krovinius yra „naivi pozicija“

„Jeigu būtų kitas krovinys – jis jau seniai būtų buvęs uoste. Baltarusiško tranzito netekimo nėra kuo pakeisti“, – sakė jis.

Pasak I. Udovickio, šiemet baltarusiškų kalio trąšų eksportas yra kur kas didesnis nei pernai, nes pasaulinėje rinkoje jaučiamas nemažas jų deficitas.

BKT, kurios 70 proc. akcijų valdo I. Udovickis, o 30 proc. – „Belaruskalij“, pernai perkrovė beveik 10,9 mln. tonų trąšų. 98 proc. jų buvo „Belaruskalij“ trąšos. 

2020 metais BKT pajamos siekė 90,8 mln. eurų, grynasis pelnas – 15,9 mln. eurų.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį sutarė dėl naujo sankcijų paketo Baltarusijai, reaguojant į prieš mėnesį Minske priverstinai nutupdytą į Vilnių skridusį lėktuvą. 

Sankcijų detalės šiuo metu tebėra derinamos, tačiau diplomatiniai šaltiniai BNS pirmadienį sakė, kad baltarusiškų trąšų eksportas per Lietuvą gali būti sustabdytas.

ES ambasadoriai sutarė dėl ekonominių sankcijų Baltarusijai 

ES šalių ambasadoriai trečiadienį sutarė dėl ekonominių sankcijų atskiriems Baltarusijos sektoriams, BNS pranešė su situacija susipažinę šaltiniai.

Be kitų dalykų, sankcijomis bus uždraustas dalies baltarusiškų trąšų tranzitas per Klaipėdos uostą. 

Sankcijų poveikis į tranzitą įtrauktoms Lietuvos įmonėms išlieka nežinomas, nes kol kas neaišku, kokiems konkrečiai trąšų produktams bus taikomos sankcijos.

Sankcijos turėtų būti galutinai patvirtintos ketvirtadienį, pabaigus rašytinę procedūrą.

BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos