Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Rinka
Keičiasi pasaulio kviečių prekybos maršrutai

Vašingtonas / Paryžius. Pasaulinėje kviečių prekyboje vėl juntami pokyčiai, kuriems įtakos turėjo šio sezono ekstremalios oro sąlygos. Jos pakenkė pasėliams ir sumažino derlius ES. Tuo tarpu kai kuriose kitose šalyse derliai didėjo. Agentūra „Bloomberg“ informuoja, kad ES, 2019-2020 prekybos metais aplenkusi Rusiją, naujajame sezone gali nukristi iki trečiosios vietos, antrąją užleisdama JAV.

Tuo tarpu kiti kviečių tiekėjai pasaulio rinkai, JAV Žemės ūkio departamento (USDA) duomenimis, šiemet gavo didelį derlių ir planuoja rekordinį eksportą.

Pavyzdžiui, Kanada jau dabar parduoda  daugiau negu pernai ir turėtų išlaikyti ketvirtąją vietą pasaulyje.

Bioversija m7 2024 11 01

Ukraina, kurios kviečių derlius šiemet šiek tiek mažesnis už pernykštį, gali likti penktoje vietoje. Tačiau ją smarkiai vejasi Australija, kuri tikisi eksportuoti daugiausiai kviečių per pastaruosius 4 metus.

O Rusija turbūt grįš į pasaulio kviečių eksporto lyderės pozicijas.

Australijoje pagaliau palankūs orai

„Be abejo, bus ir kitų, kurie gali užtaisyti eksporto skylę“, - teigė Čikagoje įsikūrusios pasaulio agrarinių rinkų analizės ir konsultacijų kompanijos „AgResource“ prezidentas Danas Basas (Dan Basse).

Nyderlanduose įsikūrusios tarptautinės bankininkystės ir finansinių paslaugų įmonės „Rabobank“ duomenimis, iki Australijos kviečių derliaus nuėmimo liko tik keli mėnesiai, rinka tikisi, kad ši šalis užpildys ES paliktą spragą.

Birželį australai prognozavo, kad kviečių derlius išaugs net 76 proc., iki 26,7 mln. t, nes lietūs sudarė palankias sąlygas pasėliams po ilgamečių sausrų.

O  ūkininkai dėl prekybos ginčų su pagrindine australietiškų miežių pirkėja Kinija jų atsisakė ir pasirinko kviečius. Taigi, kviečių gamybos apimtis gali pasiekti ir 30 mln. t. Tai padėtų Australijos kviečiams atgauti savo pozicijas Pietryčių Azijos rinkoje.

Rusija tikisi antro rekordinio derliaus

Analitikai didina Rusijos kviečių derliaus įvertį, kuris, tikimasi, bus antras pagal dydį šalies istorijoje. Rusai jau parduoda grūdus daugiau nei 100 šalių ir dominuoja pagrindinėje Egipto rinkoje, kur Rumunijos ir Prancūzijos grūdai šį sezoną vis dar užima antrą vietą.

USDA prognozuoja, kad 2020-2021 metų sezoną rusiškų kviečių eksportas išaugs palyginti nedaug - tik 10 proc. Rusijoje šiemet derliaus nuėmimas prasidėjo vėliau nei 2019 m. O pietiniai regionai, kurie javus nukuldavo pirmieji, gavo mažesnį pasėlių derlingumą.

Pasak Prancūzijoje įsikūrusios agrarinių rinkų analizės ir konsultacijų agentūros „Strategie Grains“ prezidentės Andre Defua (Andree Defois), Rusija daugiau kviečių parduoda į tradicines ES eksportuotojų rinkas, tokias kaip Šiaurės Afrika ir Vidurinieji Rytai. Dėl to mažiau grūdų gali likti tiekimui į Aziją, o tai turės teigiamos įtakos Australijos pardavimams.

Pardavimus gali paskatinti silpnas doleris

Neseniai atlikta Kanados pasėlių stebėsena parodė, kad kviečių derlius šalyje pasiekė rekordinį lygį. USDA prognozuoja, kad šalies eksportas viršys dar 1990-ųjų pradžioje buvusį rekordą. O tai reikštų, kad Pietryčių Azijoje kanadietiški kviečiai turės konkuruoti su Australijos grūdais. Geros gamybos perspektyvos gali turėti įtakos kainoms.

Silpnas doleris gali paskatinti JAV kviečių pardavimus. Pastaruoju metu amerikietiškų kviečių eksportas į Kiniją padidėjo. Taigi, rinkos analitikai prognozuoja, kad JAV kviečių eksportas šį sezoną, nors ir nedaug skirsis nuo 2019 m., bet turėtų viršyti eksportą iš ES.

Prancūzija, didžiausia ES regiono kviečių augintoja, toliau eksportuoja grūdus į pagrindines rinkas, tokias kaip Alžyras ir Kinija, kuri 2019-2020 metų sezoną tapo pagrindine pirkėja. Šį sezoną Prancūzijos eksportas gali būti perpus mažesnis dėl prasto derliaus.

Tiesa, tarptautinių analitikų vertinimais, didesnis kviečių derlius Lenkijoje ir Baltijos šalyse galėtų iš dalies sumažinti ES deficitą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos