Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
ES pieno kvotų panaikinimas. Istorijos pabaiga

Paryžius. Kovo 31-oji - pasaulinio pieno sektoriaus vieno iš etapų pabaiga. Tai Europos Sąjungos (ES) pieno kvotų sistemos pokyčių pradžia, rašo portalas „Dairy reporter". ES pieno kvotos, įvestos 1984 metais kaip laikina priemonė tuometinėms pieno gamybos problemoms spręsti, panaikintos. Sistema pamažu keisti pradėta jau 2003 metais. Tuomet ES valstybės narės ir Europos Bendrija (EB) nusprendė pieno kvotas pratęsti iki 2015 metų.

Nuo tada buvo įgyvendintos priemonės, įskaitant laipsnišką nacionalinių kvotų didinimą, kuriomis siekta lengvai ir tolygiai baigti etapą. ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan - nuotr.) savo pareiškime visus pasveikino su naujos eros pradžia. "Pieno kvotų eros pabaiga rodo tam tikro istorinio Europos, kartu ir pasaulio, pieno sektoriaus etapo pabaigą, - sakė F. Hoganas. - Mes pradedame naują etapą be gamybos suvaržymų."

Žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras pabrėžė, kad pieno kvotų panaikinimas ES valstybėms narėms reiškia ir iššūkį, ir galimybes.

Bioversija m7 2024 11 19

Europos pienininkų asociacijos (EGA) generalinis sekretorius Aleksandras Antonas (Alexander Anton) mano, kad pieno kvotų panaikinimas toliau natūraliai stiprins viso sektoriaus konkurencingumą. „Jau kelis dešimtmečius pieno bendrovės buvo atsakingos už dalyvavimą pieno kvotų sistemoje savo lygiu, įskaitant papildomų mokesčių mokėjimą, - sakė jis. - Savaime suprantama, kad kvotų pabaiga sumažins administracinę naštą visais lygmenimis."

Pagal šią sistemą ES valstybėms narėms buvo išduodamos dvi nacionalinės kvotos - viena pardavimo perdirbti kvota ir pardavimo tiesiogiai vartoti kvota.

Valstybės narės, viršijusios kvotas, privalėjo sumokėti vadinamąjį papildomą mokestį - nuo 27,83 eur už 100 kg. 2014 m. spalį Vokietijos, Nyderlandų, Lenkijos, Danijos, Austrijos, Airijos, Islandijos, Kipro, Liuksemburgo ūkininkai iš viso sumokėjo daugiau kaip 409 mln. eur baudų už 2013-2014 m. viršytas kvotas.

Po kvotų panaikinimo tikimasi, kad pieno gamyba 2015 m. visose 28 ES valstybėse narėse padidės tik 1 proc., tačiau po ilgesnio laiko šoktelės labiau.

JAV pieno eksporto tarybos (USDEC) ataskaitoje teigiama, kad iki 2020 m. ES valstybės narės pagamins 15,4 mln. tonų (11 proc.) daugiau pieno negu 2013 m. USDEC duomenimis, daugiau nei 75 proc. pateiks šešios valstybės narės: Airija, Danija, Prancūzija, Lenkija, Vokietija ir Nyderlandai. Be to, ataskaitoje minima, kad šios šešios valstybės tieks papildomai daugiau sūrių, nenugriebto pieno miltelių (WMP), lieso pieno miltelių (NPM).

„Remiantis tyrimais yra aišku, kad daugiau pieno produktų iš ES pakels pagrindinių eksportuojančių šalių, įskaitant JAV, Naująją Zelandiją ir ES valstybes, konkurenciją", - apibendrinama USDEC ataskaitoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.