Kaunas. Informacija apie didesnes grūdų supirkimo kainas, paskelbtas leidinyje „Agro rinka“, sulaukė kritiškos žemdirbių reakcijos ir abejonių pateiktos informacijos patikimumu.
Žinutėje „Birželio viduryje grūdai supirkti brangiau“ pateikta VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) leidinio „Agro rinka“ informacija, jog birželio viduryje (12–18 d.) kviečių ir pašarinių miežių supirkimo kainos padidėjo. Žemdirbių reakcija socialiniuose tinkluose buvo neigiama: nurodytos kainos yra užaukštintos, Lietuvoje supirkėjai tiek nemoka...
Kaip nurodė ŽŪDC vyriausioji specialistė Daiva Pyrantienė, savaitinės grūdų kainos nurodomos ataskaitose, kurias Centrui vėliau pateikia prekybos ir perdirbimo įmonės.
ŽŪDC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vadovas Aleksandras Savilionis informavo, kad leidinyje „Agro rinka“ skelbiama statistinė informacija rengiama vadovaujantis Europos statistikos praktikos kodekso reikalavimais, kurie įpareigoja taikyti atitinkamas teisines, metodines ir IT priemones, užtikrinančias rengiamos ir skelbiamos statistinės informacijos konfidencialumą ir patikimumą.
Viena iš statistinės informacijos kokybės užtikrinimo priemonių yra įmonių ir ūkių, teikiančių statistinius duomenis, inspektavimas. Šio proceso metu tikrinama, ar tam tikro laikotarpio statistinėse ataskaitose pateikti duomenys yra pagrįsti pirminiais dokumentais. Jeigu kalbėti apie grūdų supirkimo kainas – per tam tikrą laiką iš konkrečių ūkio subjektų supirktų grūdų kiekių ir kainų informacija. Patikros procesas yra dokumentuojamas. Nustačius neatitiktis, ūkio subjektai privalo pateikti pakoreguotas statistines ataskaitas.
Ar informacija apie birželio vidurio grūdų supirkimo kainas atitinka kokybės kriterijus?
Anot A. Savilionio, ši savaitinė informacija yra preliminari, per matuojamą laiką dėl įvairių priežasčių įmonės gali nespėti surinkti ir pateikti informacijos, taip pat įtakos kainai gali turėti ir skaičiavimo metodas, kadangi vadovaujamasi svertinio vidurkio matavimo priemone, kai atsižvelgiama tiek supirktą kiekį, tiek ir vertę. Per kelias savaites, surinkus naujų duomenų, informacija koreguojama.
„Kainų neatitikimas gali nutikti supirkimo lygmenyje, o kainų skirtumas gali būti paaiškinamas tuo, kad ne visiems pardavėjams yra mokama vienoda suma, kadangi kainą gali paveikti tiek kiekis, tiek ir kokybė. Individuali supirkimo kaina priklauso nuo asmeninio susitarimo tarp pardavėjo ir supirkėjo“, – aiškina A. Savilionis.
Todėl savaitinės grūdų supirkimo kainos dažniausiai turi šuolinio pokyčio charakteristiką ir ne visada atspindi tikrąją ilgalaikę pokyčio tendenciją. Įvertinus tai, sprendimų priėmimui reikėtų vadovautis mėnesine informacija apie grūdų supirkimo kainas.
Taigi, leidinyje „Agro rinka“ pateikti birželio vidurio grūdų supirkimo kainų duomenys yra preliminarūs, tikslūs duomenys (supirkimas iš augintojų ir kitų vidaus rinkos ūkio subjektų) bus pateikiami mėnesio ataskaitoje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Liepą grūdų eksportuota 3 kartus daugiau
2024-09-02 -
„Syngenta Group“ apie pirmojo pusmečio pajamas: sunki pradžia ir pasauliniai iššūkiai
2024-08-30 -
Jurbarke plės upinį krovinių uostą
2024-08-30
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)