Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Rizikos valdymas taikant augalų apsaugos sprendimus

Kaunas. Šiais metais ūkių pasėlių struktūra neišvengiamai keisis, nes dėl prastų rudens orų nepavyko pasėti suplanuoto ploto žiemkenčių, situaciją koreguos ir nauji žalinimo reikalavimai. Kaip suvaldyti rizikas ir išlaikyti augalininkystės sektoriaus rentabilumą? Apie tai diskutuota antradienį Kaune vykusiame agroforume.

Ketvirti metai kompanija BASF organizuoja agroforumų ciklą žemdirbiams. Antradienį konferencija vyko Kaune, šiandien - Panevėžyje, ketvirtadienį Šiauliuose, o ciklą užbaigs forumas Klaipėdoje.

Bioversija m7 2024 03 12

Kauno „Akropolyje" vakar vykusi konferencija „Rizikos valdymas taikant augalų apsaugos sprendimus 2018 m." sulaukė tiek žemdirbių, kad kai kuriems teko pranešimų klausytis stovint

BASF pardavimų vadovas Lietuvoje Saulius Nainys spėjo, kad šiemet turėtų išaugti vasarinių rapsų plotai - palyginti su pernai, jų gali būti maždaug 3 kartus daugiau. Pernai rudenį žemdirbiams pavyko pasėti 140 tūkst. ha žieminių rapsų. Dalis jų žiemą pasitiko sukaupę pakankamai maisto medžiagų, su 7-8 lapeliais, tačiau nemaža dalis atrodo prastai - nežinia, kokios būklės jie sulauks pavasario.

„Šiemet kaip niekada svarbu rapsų pasėliuose laiku naudoti herbicidus, kad augalai neprarastų jėgų konkuruodami su piktžolėmis", - pabrėžė BASF pardavimų vadovas Lietuvoje Saulius Nainys

Kaip žinia, apie 75 proc. rapsų sėklų derliaus užauga ant šoninių šakų. Taigi, jei derlius siekia 4 t/ha, tai iš jų tik 1 t užauga ant pagrindinio stiebo, o 3 tonos - ant šoninių šakų. Rapsų šakojimąsi skatina laiku panaudoti augimo reguliatoriai. Pavasarį optimalus augimo reguliatorių naudojimo laikas - stiebo ilgėjimo pradžia.

Rapsų auginimas neįsivaizduojamas be fungicidų naudojimo. Vienos rapsų ligos plinta rudenį, kitos - visą vystymosi laikotarpį, trečios - tik žydėjimo metu. Baltasis (sklerotinis) puvinys yra viena žalingiausių rapsų ligų, nuo kurios apsaugoti augalus kaip tik ir reikia žydėjimo metu.

„Rapsų žydėjimo metu rekomenduojame naudoti fungicidą Efilor. Jis veiksmingai apsaugo ne tik nuo sklerotinio puvinio, bet ir nuo kitų grybinių ligų. Taip pat mažina senėjimo hormono kiekį augaluose, stabdo ankštarų atsidarymą. Pagrindinis šio fungicido panaudojimo laikas - žydėjimo viduryje, nes tuo metu būna daugiausia atsivėrusių žiedlapių. Jei daromi du purškimai, tai pirmasis - žydėjimo pradžioje, o antrasis - žydėjimo pabaigoje", - paaiškino S. Nainys.

BASF agronomas vadybininkas Vilius Venskutonis pademonstravo, kaip veikia uždara cheminių augalų apsaugos produktų perpylimo sistema, sauganti ir ūkininką, ir gamtą

Didelę dalį derliaus masės rapsų augalai suformuoja periodu nuo žydėjimo vidurio iki brandos ir tai užima tik 10 savaičių - labai svarbu, kad tuo periodu rapsams netrūktų maisto medžiagų ir jie nejaustų streso.

Švaraus lauko technologija - ir probleminiams, ir idealiems laukams

Rapsų augintojams BASF siūlo išbandyti Clearfield arba švaraus lauko technologiją. Tai naujas sprendimas, kuris gali apsaugoti rapsus nuo daugelio piktžolių vienu purškimu. Clearfield technologija susideda iš dviejų dalių - specialiai sukurtų hibridinių rapsų veislių ir herbicido, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos imazamokso.

Kaip priminė BASF agronomas vadybininkas Paulius Paulauskis, ši technologija oficialiai registruota Lietuvoje pernai vasarą. Labiausiai ji turėtų būti patraukli žemdirbiams, planuojantiems auginti rapsus smėlinguose ar durpinguose dirvožemiuose, taikant minimalų žemės dirbimą ir tiesioginę sėją, labai piktžolėtuose laukuose. Taip pat tuose laukuose, kurie užteršti rapsų pabiromis, mat švaraus lauko technologijoje naudojamas herbicidas Cleravo naikina įprastinius rapsus.

„Nereti atvejai, kai dirbant žemę iš gilesnių sluoksnių į paviršių išsiverčia ir sudygsta anksčiau augusių rapsų sėklos ir staiga pasimato, kad vietoj planuotų 50 augalų kvadratiniame metre yra net 150-200 augalų. Štai tokiais atvejais labai praverčia Clearfield technologija", - paaiškina P. Paulauskis.Žinoma, švaraus lauko technologija taikoma ir gerai paruoštuose, suartuose laukuose.

Estai ir latviai Clearfield technologiją registravę jau anksčiau, bet mes juos pavysime ir aplenksime", - neabejoja BASF agronomas vadybininkas Paulius Paulauskis

Pagal švaraus lauko technologiją gali būti auginami ir žieminiai, ir vasariniai rapsai. Herbicidas Cleravo gerai naikina visas pagrindines piktžoles, labai efektyvus nuo baltųjų balandų, svėrių, garstukų. Be to, labai lankstus herbicido naudojimo laikas - purškiama rapsams sudygus, idealu, kai rapsai turi 3-4 lapelius. Daugumos įprastų rapsų herbicidų veiksmingumą lemia dirvos drėgmė, nes jie 70 proc. veikia per dirvą, 30 proc. - per lapus. Cleravo veikimas atvirkštinis: jis 70 proc. veikia per lapus, o 30 proc. - per dirvą, todėl dirvos drėgmė jo veikimui įtakos neturi.

Derlingumu Clearfield rapsai nenusileidžia įprastiniams hibridams. Lietuvoje jau yra ūkių, kurie bandyminiuose plotuose augino tokius rapsų hibiridus. Pavyzdžiui, „Aktočių agroserviso" agronomas Romas Žvikevičius sako, kad pernai jie kūlė 5-6 t/ha 13 proc. drėgnumo Clearfield rapsus - tai tikrai geri rezultatai.

BASF Clearfield ekspertas iš Danijos Peteris Liofgrenas atsakė į žemdirbius dominančius klausimus apie švaraus lauko technologiją

BASF Clearfield ekspertas iš Danijos Peteris Liofgrenas (Peter Löfgren) patikino, kad, naudojant šią technologiją, nepastebėta derliaus sumažėjimo - atvirkščiai, fiksuojami didesni derliai. Žemdirbius jis nuramino, kad tai tikrai ne genetiškai modifikuoti rapsai, o į kilusius nuogąstavimus, ką galima auginti po CL rapsų, atsakė, kad visus javus; nerekomenduojama sėti tik cukrinių runkelių. CL rapsų pabiras labai gerai naikina herbicidas FlightForte. Peter Löfgren sakė, kad dabar daug dirbama ta linkme, kad CL rapsai būtų atsparūs šaknų gumbui ir dar labiau žiemkentiškesni (nors ir dabar jų atsparumas žiemą neatsilieka nuo standartinių veislių).

Ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda perskaitė visus sudominusį pranešimą apie finansinės rizikos valdymą ūkininkavimo versle, atskleidė grūdų rinkos veikimo modelį, išaiškino, kaip sudarant ateities sandorius galima apsidrausti nuo biržos kainų svyravimų ir beveik įtikino, kad kartais nepatirti nuostolių gali būti daug svarbiau negu uždirbti pelną

Ankštinių apsauga

Pernai ankštinių augalų plotai užėmė rekordines aukštumas pasėlių struktūroje - siekė net 17 proc. visų pasėlių ploto, o tuo tarpu 2004 m. jų buvo tik 2 procentai. Tiesa, šiemet jų tiek daug greičiausiai nebus - įsigaliojo nauji reikalavimai žalinimui skirtuose plotuose nenaudoti augalų apsaugos produktų.

Ankštinių augalų apsaugos sprendimus pristatęs BASF agronomas vadybininkas Rytų Lietuvoje Aleksandras Voitkevičius sakė, kad nepamainomas fungicidas žirnių apsaugai nuo ligų išlieka gerai žinomas Signum: geriausia juo purkšti du kartus, bet ir vienkartinis purškimas duoda apčiuopiamą derliaus priedą.

„Pasvalio rajone pernai vienas ūkininkas gavo net 7,5 t/ha žirnių derlių, bet jį pasiekė Signum purkšdamas net tris kartus po 0,5 kg/ha", - sakė BASF agronomas vadybininkas Aleksandras Voitkevičius

Signum efektyvus ir pupų apsaugai - pastebėta, kad jis veiksmingai saugo nuo rudosios dėmėtligės ir kartais duoda net daugiau kaip 1 t/ha derliaus priedą. Signum turi įtakos ir tam, kad pupos mažiau išgultų, nes veikia pašaknio ligų sukėlėjus.

Pupų augintojams A. Voitkevičius siūlo naudoti inokuliantą Nodulator - tai Rizobium bakterijos, sumaišytos su durpių substratu, į kurį įdėta mažos koncentracijos lipniosios medžiagos. Šis inokuliantas praturtina dirvožemį azotu, pupos suformuoja didesnę šaknų sistemą, augalai būna tvirtesni, o derlius - didesnis.

Javų ligų monitoringas bus tęsiamas ir šiemet

Kompanija BASF jau kelinti metai vykdo javų ligų monitoringą. Pernai ligų plitimas buvo stebimas Dotnuvoje, Joniškėlyje ir Rumokuose, o šiemet bus pridėtas ir dar vienas svarbus geografinis taškas - Vėžaičiai. Komentuodama monitoringo rezultatus, LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja Roma Semaškienė atkreipė dėmesį, kad pernai dominuojanti kviečių liga buvo dryžligė, vasariniuose miežiuose smarkiai plito miltligė ir tinkliškoji dryžligė. O štai geltonosios rūdys, nors jomis ir buvo gąsdinta, mūsų šalyje pernai dar neplito.

BASF verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė pabrėžė, kad šiemet žieminių kviečių apsaugai reikės skirti daugiau dėmesio: lietingas ruduo buvo palankus stiebalūžės užkratui plisti (taigi, stiebalūžė gali išplisti ne tik atsėliuotuose kviečiuose, bet ir jautresnėse kviečių veislėse, pvz., Skagen), o išretėjusiuose pasėliuose tikėtina bus daugiau piktžolių.

„Piktžolės, ligos, kenkėjai, išgulimas gali javų derlių sumažinti iki 50 procentų. Pasėlių apsauga sudaro tik 10-20 proc. visų auginimo išlaidų, bet gerokai sumažina derliaus nuostolių riziką", - priminė BASF verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė

BASF siūlo platų spektrą veiksmingų fungicidų javų apsaugai: Flexity, Tango Flex, Capalo, Tracker, Bell Super, Viverda, Adexar, Librax, Ceriax.

Septoriozė, iki šiol kviečiuose būdavusi žalingiausia liga, pernai išplito vėlai, tik po Joninių, ir didelės žalos nespėjo padaryti, tačiau tai nereiškia, kad taip bus visada. „Saugant javus nuo septoriozės, siūlome rinktis SDHI grupės fungicidus - mūsų kompanija čia tikrai turi produktų, kuriais galime didžiuotis", - sakė R. Laurinkienė.

BASF agronomas vadybininkas Tomas Karkazas priminė javų išgulimo priežastis (silpna šaknų sistema, ilgašiaudės veislės, plonos stiebų sienelės, pašaknio ligos) ir kaip technologiškai šią problemą spręsti augimo reguliatoriais Cycocel, Medax Max, Medax Top bei Terpal

Beje, naujausi atlikti tyrimai rodo, kad šiemet itin prastas vasarinių kviečių daigumas - daugelio mėginių jis siekia tik 60 proc. Galima spėti, kad sėklų daigumą sumažino nedėkinga javapjūtė: orai buvo lietingi, grūdus teko kulti didelio drėgnio ir kuo greičiau džiovinti - staigus džiovinimas neigiamai paveikia daigumą.

Renginio pabaigoje Saulius Nainys paskelbė svarbių naujienų. Viena iš jų - netrukus darbą pradėsianti BASF tyrimų stotis Latvijoje, netoli Lietuvos sienos: tai garantuos greitesnį augalų apsaugos produktų registravimą Baltijos šalyse. Artimiausiu metu BASF galės pasiūlyti ne tik augalų apsaugos produktų, bet ir sėklų, tarp jų ir paklausių žieminių bei vasarinių rapsų hibridų.

BASF ir toliau savo klientams siųs karštas naujienas tiesiai iš laukų, jau greitai bus atnaujinta mobilioji programėlė „BASF Agronomas padėjėjas". Bus tęsiamos ir pažintinės žemdirbių kelionės - šiemet planuojama aplankyti Vokietiją ir Prancūziją, mat šios šalys diktuoja žemės ūkio madas visoje Europoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos