Basf m1 2024 06 14
Pasaulyje
Žieminių augalų pasėliai Europoje kai kur kentėjo nuo sausros

Briuselis. Po švelnios žiemos žieminiai javai pavasarį pasitiko gana geros būklės daugumoje šalių, tačiau sausos sąlygos kelia susirūpinimą Pietvakarių Europoje, teigiama naujausioje Europos pasėlių stebėsenos sistemos MARS apžvalgoje.

Pietinėse Pirėnų pusiasalio dalyse žieminius javus neigiamai paveikė sausros ir dabar jų būklė nėra gera. Pietų Prancūzijoje ir Šiaurės Vakarų Italijoje irgi buvo sausa, tačiau žieminiai pasėliai buvo ankstyvoje stadijoje, tad kol kas nenukentėjo. Lietaus taip pat reikia likusioje Italijos dalyje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Rumunijoje.

Užsitęsusi sausra smarkiai paveikė derliaus potencialą kai kuriose Maroko dalyse.

Bioversija 2024 04 26 m7

Italijos Adrijos jūros pakrantėje, Graikijoje ir Turkijoje vyravo šaltos ir drėgnos sąlygos, jos stabdė pasėlių vystymąsi, bet palankiai papildė dirvožemio drėgmės atsargas.

Pasak MARS, pavasario sezono pradžia švelni, bet daugelyje regionų gana sausa. Prancūzijoje šalčio žala neužfiksuota, dabar pasėlių sąlygos geros, nors kai kur sausiau nei įprasta.

Vokietijoje žiema buvo švelni, kritulių pakako. Lenkijoje gruodis buvo šaltesnis nei įprastai, bet pasėliams nepakenkė, žiemkenčių būklė gera.

MARS pastebi, kad Baltijos šalyse žiema praėjo nesunkiai, tačiau vasarį po gausių liūčių kai kurie pasėlių laukai užtvindyti. Atkreipiamas dėmesys, kad palankios rudens sąlygos ir geros kainos lėmė, jog pasėta daugiau žieminių rapsų.

Remdamasi istoriniais vidurkiais ir atsižvelgiant į esamą pasėlių būklę MARS prognozuoja, kad Europos visų javų derlingumas šį sezoną gali būti 0,9 proc. mažesnis negu pernai ir siekti 5,6 t/ha. Tai 3,3 proc. viršytų 5 metų vidurkį.

Kviečių derlingumas prognozuojamas 5,8 t/ha – 0,2 proc. mažiau negu pernai, bet 3,2 proc. daugiau už 5 metų vidurkį.

Numatomas rapsų derlingumas – 3,22 t/ha, tai būtų 0,6 proc. daugiau negu pernai ir 4,6 proc. daugiau už 5 metų vidurkį.

Palyginti su praėjusiais metais, šį sezoną didesnio kviečių derlingumo tikimasi 13-oje ES šalių, mažesnio – taip pat 13-oje. Palyginti su 5 metų vidurkiu, daugumoje ES šalių laukiama didesnio kviečių derlingumo.

Rapsų derlingumas šį sezoną, palyginti su praėjusiu, prognozuojamas didesnis 13-oje ES šalių, mažesnis – 7-iose šalyse. Labiausiai gali sumažėti sausros paveiktoje Ispanijoje, taip pat Rumunijoje.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos