Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Vokiečių ūkiams – privalomos sėjomainos ir humuso didinimas

Berlynas. Vokietijos žemės ūkio ministrė Julija Kliokner (Julia Klöckner) pristatė šalies žemės ūkio plėtros iki 2035 metų scenarijų, į kurį įtrauka net 50 skirtingų priemonių, kurių tikslas – ne tik padidinti dirvožemio našumą ir išlaikyti pasėlių stabilų derlingumą, bet ir mažinti klimato pokyčius.

Pagal naująją Vokietijos žemės ūkio strategiją per dešimt metų, t.y. jau iki 2030 m. kiekviename ūkyje turės būti įgyvendintos sėjomainos, sudarytos iš ne mažiau kaip bent penkių skirtingų rūšių pasėlių. Į tokias sėjomainas galės būti įtraukti tarpiniai (dengiamieji) augalai ar įvairūs mišrūs pasėliai. Sėjomainose taip pat privalės būti tokių augalų, kaip speltos, avižos, sojos, žirniai, dobilai ir pan.

Aišku, juos auginti turėtų skatinti ne tik prievolė, bet ir rinka. „Mums reikia ne tik pasiūlos, bet ir paklausos šiems augalams“, - sakė žemės ūkio ministrė.

Bioversija 2024 07 09 m7

Pagal minėtame plane numatytą baltyminių augalų plėtros modelį ekonominės šių augalų rinkos turėtų apimti visą vertės grandinę: nuo selekcininkų iki mažmenininkų ir vartotojų.

Rengiant naująjį žemės ūkio plėtros planą, žemės ūkio ministrė ypač pabrėžė humuso kaupimo svarbą. Numatoma siekti, kad iki 2030 m. visuose Vokietijos dirvožemiuose būtų išlaikomas teigiamas humuso balansas. Ši priemonė skirta ne tik padidinti dirvožemio našumą ir pasėlių stabilų derlingumą, bet ir klimato kaitai mažinti.

Augalų apsaugos srityje Vokietija eina žemės ūkio chemijos mažinimo linkme. „Tikslas – iki 2030 m. gerokai sumažinti augalų apsaugos produktų, kurie pagal ES augalų apsaugos įstatymą nėra klasifikuojami kaip „mažai pavojingi“ naudojimo mastą“, - sakoma strategijoje.

Dokumente pabrėžiamas laipsniškas glifosato naudojimo atsisakymas iki 2023 m. pabaigos. Žemės ūkio ministrė teigė, kad reikia sukurti alternatyvas (ir chemines) glifosatui.

Apsaugos nuo kenkėjų veiksmų programoje numatoma sukurti „regioniniu lygmeniu koordinuojamas priemones biologinei įvairovei skatinti“. Remiamasi „Olandijos modeliu“, kai žemės ūkis, aplinka ir administracija glaudžiai bendradarbiauja.

Kuriant naują Vokietijos žemės ūkio strategiją dar nebaigtos nagrinėti žemdirbystės priemonės. Todėl ministerija J. H. fon Tuneno (J. H. von Thunen) federaliniame institute užsakė siūlomų priemonių poveikio vertinimą.

J. Kliokner atkreipė dėmesį į žemės ūkio skaitmeninimą. Tam, kad žemės ūkis galėtų panaudoti skaitmeninimo potencialą, federalinė vyriausybė stengiasi užtikrinti, jog 5G ryšio standartas apimtų visą Vokietijos teritoriją. „Turime panaikinti baltas dėmes“, - sakė ministrė.

Tikėtina, kad ūkininkams įgyvendinant papildomas priemones prireiks ir finansinių paskatų. Tam strategijoje numatytos tikslinės nacionalinės paramos programos. Apie Vokietijoje rengiamą žemės ūkio plėtros iki 2035 metų planą rašo portalas topagrar.com.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos