Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Pasaulyje
Vabzdžių fermos padės apsirūpinti vietiniais baltymais?

Paryžius. Prancūzijos žemės ūkio ministerija pasiūlė patvirtinti nacionalinę apsirūpinimo baltymais iš vabzdžių strategiją.

Iš vabzdžių išgaunami baltymai pirmiausiai galėtų būti panaudojami pašarams, skirtiems žemės ūkio gyvuliams ir naminiams augintiniams.

„Vabzdžiai yra bene vienintelis šaltinis, kuris gali padidinti apsirūpinimo savos gamybos baltymais lydį Europos Sąjungoje“, - tokią išvadą padarė autoriai analizės, kuri buvo pristatyta Prancūzijos žemės ūkio ministerijoje, Generalinės maisto, žemės ūkio ir žemdirbiškų rajonų tarybos (CGAAER) posėdyje.

Bioversija 22 02 02

Siūloma patirtinti ir paskelbti nacionalinę strategiją, skatinančią baltymų iš vabzdžių gamybos plėtrą. Teigiama, kad vertėtų skatinti iš vabzdžių išgaunamų miltų, kurie būtų naudojami gyvulių ir augintinių pašarams, gamybą. Tam reikėtų skirti investicijų ir pagerinti teisines sąlygas.

Be to, CGAAER teigia, kad vabzdžių baltymo alerginio potencialo tyrimai turėtų būti skatinami europiniu lygiu.

ES priklausomybė nuo importinių baltymų (sojos ir kt.) labiausiai veikia gyvuliams ir naminiams augintiniams skirtų pašarų rinką, o ne žmonių maisto gamybą. Iš dabar esančių alternatyvių baltymų šaltinių, ekspertų nuomone, ilgalaikėje perspektyvoje tik vabzdžiai gali sumažinti ES priklausomybę nuo sojų importo.

Pavyzdžiui, iš vabzdžių pagaminti miltai akvakultūroje gali būti visiškai konkurencingi, palyginus su žuvies miltais. Šioje srityje ekspertai įžvelgia didžiausias vabzdžių panaudojimo perspektyvas.   

CGAAER nuomone, mėsos gamyba ląstelių kultūrose (iš vabzdžių baltymų) šiuo metu yra per daug eksperimentinė, kad būtų galima galutinai įvertinti jos pelningumą.

Šiuo metu vabzdžių baltymų panaudojimą riboja ir visuomenės nuomonė – socialinio priimtinumo momentas. Dėl to šie produktai tebėra tik nišinė rinka. Kita vertus, paskutinės apklausos parodė, kad vartotojai pasirengę valgyti mėsą, kuri buvo gauta iš gyvūnų, užaugintų šeriant juos pašaru iš vabzdžių.

CGAAER duomenimis, iki 2025 m. pasaulio naminių augintinių rinkoje baltymų paklausa išaugs iki 600 tūkst. tonų.

Šiemet vasarį Prancūzijos įmonė „Ynsect“ pranešė, kad didindama įstatinį kapitalą surinko 110,4 mln. eurų ir šiaurinėje šalies dalyje įsikūrusiame mieste Amjene pradėjo statyti didžiausią pasaulyje vabzdžių fermą.

Tikslas – per metus pagaminti apie 20 tūkst. tonų baltymų, kurie būtų skirti akvakultūrai ir augintinių pašarui. Dabar minėta įmonė gamina pašarus iš miltinių kirminų, o gamybos atliekos panaudojamos kaip trąšos. Apie tai rašo portalas topagrar.com.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos