Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Ukrainos žemdirbiams: įsitikinkite, kad laukai neužminuoti!

Kyjivas. Vasarojaus sėja vyksta beveik pusėje Ukrainos regionų, informuoja Ukrainos vyriausybė. Palyginti su praėjusiais metais, sėja prasidėjo anksčiau.

Vyriausybė prognozuoja, kad šiemet vasarinių pasėlių plotai, palyginus su 2021 m., gali sumažėti 30 proc. Kijevo teigimu, Ukraina turi pakankamai grūdų ir sėjai, ir maistui, ir atsargų eksportui, tačiau dėl uostų blokavimo grūdus sunku eksportuoti.

Net ir trečdaliu sumažinusi pasėlių plotus, Ukraina neliks alkana. Grūdų tuose plotuose, kuriuose įmanoma sėti, užteks, kad šalyje bado nebūtų. Tačiau ūkininkai atkreipia dėmesį į eksporto svarbą – jei jis apmirs, į žemės ūkį neateis valiuta, sustos atsiskaitymai ir pirkimai, tuomet tikrai bus blogai.

Bioversija 2024 07 09 m7

Rusija ir Ukraina yra didžiausios kviečių eksportuotojos. Kijevas perspėja, kad karas sukėlė pavojų daugelio Šiaurės Afrikos, Artimųjų Rytų ir Pietryčių Azijos šalių maisto saugumui. Ten gyvena apie 100 mln. gyventojų.

Eksportas

Dėl uostų blokados, Ukraina pradėjo grūdų eksportą geležinkeliu. Paprastai per vakarinę sieną per mėnesį išgabenama 500–600 tūkst. t grūdų, t. y. 10 proc. mėnesio eksporto kiekio, o tai – lašas jūroje. Iki karo Ukraina per mėnesį išplukdydavo 4–5 mln. t grūdų.

Ką sėti

Dėl apsirūpinimo miltais ukrainiečiai ramūs, o štai grikių ir avižų gali stigti. Pastaraisiais metais grikių pasėlių Ukrainoje mažėjo, o kruopų importas augo. 2020 m. duomenimis, 43 proc. grikių Ukraina importavo iš Rusijos, 28 proc. – iš Kazachstano, 25 proc. – iš Baltarusijos.

Saugotis minų

Žemės ūkio ministerija išplatino pranešimą, ragindama žemdirbius, ypač tose teritorijose, kur vyko aktyvūs karo veiksmai, prieš sėją apžiūrėti laukus, ar juose nėra priešo technikos liekanų, amunicijos.

„Pavojingų karinių objektų šalinimas žemės ūkio paskirties žemėje ypač svarbus prieš prasidedant sėjos kampanijai visoje Ukrainoje“, – skelbia ministerija.

Žemdirbiai raginami atlikti laukų apžiūrą drauge su teritorinės gynybos kariais ir pranešti ginkluotosioms pajėgoms apie rastą priešo įrangą ir amuniciją. „Atminkite, kad ne visa technika gali būti naudinga jūsų ūkyje“, – įspėja ministerija.

Šiųmetės sėjos ypatumai

Pietinėje Mykolajivo srityje laukai, kuriuose vyko kautynės, valomi nuo minų ir ruošiami sėjai.

„Tose vietose, kur nebuvo okupantų, laukuose jau stovi traktoriai. Toje dalyje, kur jie atsitraukė, išvalome ir ruošiamės sėjai“, – savo „Telegram“ kanale paskelbė regiono karinės administracijos vadovas Vitalijʼus Kimʼas.

„Odesos srities ūkininkai kovo antroje pusėje pradėjo sėti vasarinius javus, pirmiausia miežius ir žirnius. Daugiau nei 22 000 ha iš numatytų 750 000 ha jau apsėta. Ūkininkai sėkla aprūpinami 70 proc., Odesos regiono žemės ūkio gamintojai sėklomis aprūpinami beveik 80 proc., blogiau su augalų apsaugos produktais ir kuru – atitinkamai 62 ir 46 proc.“, – informavo Odesos regiono valstybinės administracijos Agrarinės politikos, maisto ir žemės ryšių departamento direktorė Alla Stojanova.

Ternopilio regione pavasario lauko darbai derinami su komendanto valanda. Žemdirbiams nuspręsta padaryti išimtį. Gynimo taryba nusprendė leisti sėti vakare ir naktį. Norėdami tai padaryti, žemdirbiai turi atitikti keletą sąlygų: informuoti rajono karinės administracijos viršininką, Krašto policiją, bendruomenės vadovą ir kariuomenę.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos