Kijevas. Ukrainoje jau galima pirkti ir parduoti žemės ūkio paskirties žemę. Liepos 1-ąją baigė galioti prieš 20 metų paskelbtas moratoriumas.
Žemės rinkos santykius nuo šiol reglamentuos parlamento priimtas ir prezidento Volodymyro Zelenskio pasirašytas Rinkos atvėrimo įstatymas, kuriuo atveriama ir legalizuojama šalies žemės ūkio paskirties žemės rinka.
Liepos 1 dieną nustojo galioti draudimas parduoti žemės sklypus (pajus), kurie 1990-aisiais buvo išdalyti kolūkių darbininkams ir pensininkams. Valstybinė ir komunalinė žemės ūkio paskirties žemė nėra parduodama. Ją galima išsinuomoti tik elektroniniuose aukcionuose. Asmeninio (valstiečio) ūkio paskirties žemei moratoriumas nebuvo taikomas.
Pagal rinkos atvėrimo įstatymą, iki 2024 m. sausio 1 d. žemę parduoti ir pirkti gali tik fiziniai asmenys (Ukrainos piliečiai), o bendras nuosavybės teise per šį laikotarpį įsigytos žemės plotas negalės viršyti 100 hektarų.
Nuo 2024 m. žemės galės nusipirkti ir Ukrainos juridiniai asmenys, o bendras perkamos žemės plotas negalės viršyti 10 tūkst. ha. Dėl leidimo pirkti žemę užsieniečiams bus sprendžiama nacionaliniame referendume.
Bankai žemės ūkio paskirties žemės sklypų savininkais gali tapti tik tuo atveju, jei sklypai buvo įkeisti imant kreditus, o pasiskolintos lėšos negrąžintos. Tačiau tokie sklypai turės būti parduoti aukcione per dvejus metus.
Taip pat numatoma, kad nuo 2030-ųjų žemės ūkio paskirties sklypų, perleistų natūra akcininkams, pardavimo kaina negali būti žemesnė už jų norminę finansinę vertę.
Įsigyti žemės ūkio paskirties žemės nebus leidžiama teroristinių organizacijų nariams ir asmenims, atstovaujantiems Rusijos Federacijai.
Pirmenybę išpirkti žemės sklypus turės Ukrainos piliečiai, kurie teisėtai naudoja ją žemė ūkio veiklai ar šiam tikslui nuomoja.
Išperkamos žemės hektaras kainuos maždaug 28 tūkst. grivinų (870 eurų). Žemės ūkio ministerija prognozuoja, jog atvėrus rinką 1 hektaro kaina gali pakilti iki 1500 Eur ir kasmet brangs maždaug 5-10 procentų.
Sociologiniai tyrimai rodo, kad pirmaisiais rinkos metais žemę planuoja parduoti mažiau nei 5 proc. ukrainiečių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)