BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Pasaulyje
Šveicarijos Alpių karvės liks be varpelių?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Bernas. Iškilo grėsmė Šveicarijai netekti savo išskirtinio simbolio – karvių varpelių tilindžiavimo, nes kaimų naujakuriai ėmė skųstis, kad taip drumsčiamas jų miegas. 

Arvangeno kaimelis, kuriame gyvena 4 700 gyventojų, įsikūręs nuostabioje Alpių kalnų papėdėje. Jame yra viduramžių pilis ir bažnyčia, apsuptos tradicinių sodybų. Kaimas yra patrauklus ne tik turistams, bet ir patiems šveicarams. Valanda kelio iki Berno, Ciuricho ar Bazelio lemia, kad ši vieta yra patogi dirbti mieste ir gyventi atokiau nuo šurmulio. 

Žaliuose laukuose aplink tradicines sodybas ir naujos statybos namus ganosi melžiamos karvės su varpeliais ant kaklų. Tokie garsai kai kuriems Arvangeno gyventojams pasirodė nepakeliami ir mažiausiai dvi šeimos oficialiai kreipėsi į kaimo tarybą, kad varpeliai būtų nuimti nakties metu, rašo portalas bbc.com.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasipylė senbuvių protestai. Ilgamečiai kaimo gyventojai ir ūkininkai – penki ar šeši, anot kaimo mero, buvo pasipiktinę, jų nuomone, išpuoliu prieš tradicinę kultūrą. Vienas karvių savininkas vertino prašymą nuimti varpelius kaip asmeninį įžeidimą. Neilgai trukus buvo surengta peticija senosioms tradicijoms išsaugoti. Vos per kelias dienas surinkta per 1000 parašų, kurie perduoti kaimo valdžiai.

Karvių varpeliai kadaise atliko labai svarbią funkciją. Kai bandos, ypač vasarą, ganydavosi aukštai Alpėse ant stačių šlaitų, tilindžiavimas padėdavo nustatyti galvijų buvimo vietą. Vyresni ūkininkai sakydavo, kad skiria kiekvieną savo karvę pagal jos varpelio skambėjimą. 

Šiais laikais karvės sužymėtos elektroninėmis sekimo priemonėmis, didžiąją laiko dalį ganosi aptvertose ganyklose. Ginčas Arvangeno kaime taip pat nėra pirmas atvejis, kai diskutuojama, ar varpai yra vis dar reikalingi. Prognozuojama, kad didėjant imigracijai – jau dabar 25 proc. šalies gyventojų yra ne šveicarai – priešprieša tarp vietinių senbuvių ir jaunų naujakurių tik didės. 

Kai kurie Šveicarijos ūkininkai nuima nuo savo karvių varpelius nakčiai, kad nedrumstų kaimynų ramybės. Kiti iš viso jų atsisakė. Gyvūnų teisių aktyvistai suabejojo, ar karvėms nekenkia, jog jos daug laiko praleidžia triukšme. 

Gruodžio mėnesį Arvangeno gyventojai planuoja rinktis į viešą susirinkimą balsuoti dėl karvių varpelių ateities. Pranešama, kad sukrėsti kilusios pasipiktinimo bangos vienas triukšmu nepatenkintas gyventojas atsiėmė savo skundą, o kitas išvyko gyventi kitur.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos