Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Pasaulyje
Sparčiai augant savikainai, menksta airių daržininkų pelnai

Dublinas. Sodininkystės ir daržininkystės sektoriuje Airijoje dirba apie 1 000 ūkių, tačiau didžiąją dalį – 85 proc. – produkcijos užaugina 250 augintojų. Pastaruoju metu sektoriuje jaučiama didelė įtampa dėl išaugusios savikainos.

Remiantis Airijos sodininkystės ir daržininkystės plėtros departamento „Teagasc“ surinkta informacija, gamybos sąnaudų didėjimas daugeliu atvejų viršija augintojų pelno maržas. Nesvarbu, kad už produkciją ūkininkams mokama daugiau – tai nepadengs toliau augančių išlaidų. Sodininkystės ir daržininkystės sektorius yra ketvirtas pagal dydį Airijos žemės ūkio sektorius – po pienininkystės, mėsinės galvijininkystės ir kiaulininkystės.

Pastarąjį dešimtmetį Airijos sodininkystės ir daržininkystės sektoriaus veiklos aplinka labai pasikeitė – pirmiausia pasijuto augintojų ir gamybos plotų konsolidacija. Brexit`as ir COVID-19 pandemija neigiamai paveikė auginimo savikainą, darbo rinką ir tiekimo grandines, o sektoriaus sukuriamos produkcijos (ir maisto produktų, ir sodinamosios medžiagos) poreikis niekada nebuvo toks didelis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šiemet dėl išorinių makroekonominių veiksnių pastebimai ūgtelėjo sodininkystės ir daržininkystės produkcijos savikaina. Skaičiuojama, kad grybų auginimas pabrango 10,5 proc., daigų – 12,4, uogų – 13,6, vaisių – 11,1, lauko daržovių – 12,4, šiltnamio daržovių – net 17,7 proc. Savikainą didina išaugusios darbo, pakavimo, energijos, trąšų, augalų apsaugos produktų kainos.

Labiausiai per 2020-2021 m. periodą išaugo augintojų išlaidos darbo užmokesčiui, o produkcijos savikainoje tai sudaro net apie 35–44 proc. Nekvalifikuotų darbininkų atlyginimai augo maždaug 9 proc., o kvalifikuotų – 13 proc.

Pakuotės (kartotinės dėžės ir padėklai, tinkliniai polipropileniniai maišeliai, polietileniniai maišeliai, PET ir PP talpos, mediniai padėklai ir dėžės ir kt.) vidutiniškai brango nuo 20 iki 40 proc.

Trąšų kaina visada labai susijusi su energetikos kaštais, kurie pradėjo augti jau pirmąjį šių metų pusmetį ir iš karto kilstelėjo trąšų kainas iki 2019 m. buvusio lygio. O per antrąjį šių metų pusmetį trąšų kaina augo 200 proc., o kai kurių trąšų – net patrigubėjo, lyginant su 2020 m.

Tarkime, kalcio amonio nitratas (KAN) dabar Airijos rinkoje kainuoja 600 eurų/t, nors dar ne taip seniai, rugpjūčio mėnesį, šios trąšos kainavo 290 eurų/t. Trąšų atsargos sandėliuose šiuo metu yra visiškai nedidelės, o auganti paklausa ir toliau daro spaudimą kainoms.

Per pastaruosius šešis mėnesius pastebimai išaugusios elektros ir degalų kainos taip pat prisidėjo prie daržininkystės produkcijos brangimo. Nors didelė dalis augintojų jau yra perėję nuo iškastinio kuro (naftos ir dujų) prie tvaresnių energetinių sprendimų, tokių kaip biomasės naudojimas, tačiau tai negelbsti, nes medžio skiedrų bei granulių kainos taip pat išaugo.

Sumažėjusi durpių gavyba iškėlė durpių substratų (kurių daug sunaudojama grybų ir daigų auginime) kainas, o jų atsargos yra labai sumenkusios, tad 2022 m. sezonui galima laukti dar didesnio durpių kainų šuolio.

Airijos vidaus rinkoje labai trūksta vaismedžių ir uogakrūmių sodinukų, o tai produkcija, kurios užauginimas užtrunka. Uždara šaknų sistema (vazonuose) užaugintų sodinukų kaina išaugo 29 proc., atviromis šaknimis – 14–25 proc., nelygu sodinuko dydis ir rūšis. Augintojai pagal išankstines sutartis jau yra realizavę sodinukus 2022 m. sezonui ir priiminėja užsakymus 2023 metams.

Dar vienas neigiamas veiksnys – išaugusios transportavimo kainos, kurios taip pat gula ant augintojų pečių, nes paprastai komerciniuose sandoriuose numatoma, kad pristatymo išlaidas dengia produkcijos tiekėjas.

Airijos daržininkystės ir sodininkystės sektoriuje pirminėje gamyboje dirba apie 6 600 darbuotojų, dar 11 000 žmonių pluša gretutiniuose, paslaugas sektoriui teikiančiuose versluose.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos