Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Sėja Ukrainoje prasidėjo aidint sprogimams
Fotomontažas

Kijevas. Nepaisant karo, Ukrainoje prasidėjo lauko darbai. Didžiausių problemų patiria pieno sektorius. Maisto gamyba ir tiekimas nenutrūksta.

Ukrainos žemės ūkio ministras ragina šalies perdirbėjus prisidėti prie kariuomenės ir gyventojų aprūpinimo maistu.

Žemės ūkio ministerijos paskelbtame būtiniausių maisto produktų sąraše - įvairūs grūdai, dribsniai, makaronai, konservai (mėsos ir daržovių), cukrus, kondensuotas pienas, aliejus, sausainiai. Apie 1 mln. maisto krepšelių su šiais produktais numatyta išdalyti senyvo amžiaus žmonėms ir asmenims su negalia, daugiavaikėms šeimoms ir kt.

Bioversija 2024 07 09 m7

Jau pirmąją dieną į raginimą atsiliepė dešimtys gamintojų ir perdirbėjų, Ukrainos agrarinė taryba, Ukrainos agroverslo klubas, ūkininkai. Pirmieji sunkvežimiai su maistu iškeliavo į sostinę ir karo zonos gyvenvietes.

***

Maisto perdirbimo įmonės prašo užsienio partnerių pagalbos įsigyjant skardinės taros, kuri reikalinga mėsos, žuvies, pieno ir kt. konservams gaminti.

***

Sudėtingiausia situacija Ukrainos pieno sektoriuje. Dėl sutrikdytos logistikos perdirbimo įmonės priverstos mažinti gamybą, todėl dalį pieno jos ir ūkininkai atiduoda vartoti tiesiogiai gyventojams, bendruomenėms, dalija jį miestuose.

Iš dalies okupuoto Chersono srities įmonės „Agroproduct“, „Dolynske“ pieną veltui dalija aplinkiniuose kaimuose, veža į ligonines.

Bohodukivo pieno įmonė perdirbimą sustabdė vasario 24-osios rytą, kai Ukrainoje prasidėjo plataus masto Rusijos kariuomenės invazija. „Gamyba nenukentėjo, bet mes negalime surinkti darbuotojų“, – komentavo įmonės vadovas Michailas Sitnikovas.

Poltavos srities perdirbimo įmonė, priklausanti kompeksui „Astarta-Kyiv“, savo pieno ūkiuose neribotais kiekiais nemokamai dalija aukščiausios kokybės pieną.

Žemės ūkio ministerija kartu su Pieno gamintojų asociacija įkūrė specialų koordinavimo centrą, siekdama užtikrinti nenutrūkstamą maisto tiekimą į visus regionus, kuriems reikia pagalbos.

***

Karas neša nuostolių visoms šakoms, tarp jų ir gyvulininkystei. Kijevo srities įmonių grupė „Niva Pereyaslavshchyna“ paskelbė parduodanti kiaulių skerdenas mažiausiomis karo meto kainomis (skerdenų svoris 30-40 kg). Šviežia mėsa prekiaujama tiesiog aikštėje prie geležinkelio stoties.

Agroholdingas МХП išdalijo apie 10 tonų vištienos ir 2 tonas perdirbtos produkcijos, sunkvežimiais atgabenęs ją tiesiai į miestą

***

Daug perdirbimo įmonių skiria paramą maistu ir pinigais ginkluotosioms pajėgoms ir teritorinės gynybos kariams.

***

Didžiausias Ukrainoje Umanės šiltnamių kombinatas paskelbė, kad pradeda veltui dalyti dalį pomidorų ir agurkų derliaus, kurį tereikia išsivežti. Imti derlių raginami savanoriai, kurie galėtų išdalyti jį didesniam skaičiui žmonių.

***

Valstybinė grūdų korporacija paskelbė atnaujinanti anksčiau uždarytų malūnų darbą, kad aprūpintų gyventojus ir kariuomenę miltais.

***

Pagrindiniai agresoriaus taikiniai yra didieji miestai, bet ir kaimo vietovės nukenčia. Karo technikos vikšrai, bombardavimai naikina ne tik pasėlius, statinius, nusineša žmonių gyvybes.

Sumų srities Trostianieco rajone automobiliu važiavęs ūkininkas pateko po Rusijos tanko vikšrais ir žuvo.

Žitomiro srities Korostenio rajone per raketų antskrydį sugriautas kiaulininkystės kompleksas, nukentėjo apsaugos darbuotojas.

Tai, kas liko iš kiaulių fermos po bombardavimo. Socialinio tinklo „Facebook" nuotr.

***

Ukrainos prekybos ir pramonės rūmai išplatino pranešimą, kad Rusijos karas prieš Ukrainą ir karo padėties įvedimas yra pagrindas pripažinti nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes. Ūkininkai raginami fiksuoti visą jų patiriamą žalą ir nuostolius.

***

Nemažai daliai ukrainiečių išėjus kariauti, įmonėms tenka pertvarkyti darbo organizavimą ir gamybą.

Agroverslo kompanija „Kernel“ paskelbė ir apie finansinę paramą išėjusiems tarnauti kariams – priedus prie bazinio atlyginimo, vienkartines išmokas ir gydymo ir reabilitacijos traumos atveju finansavimą, pagalbą šeimai kario mirties atveju.

***

Nepaisant plataus masto karo veiksmų, Ukrainos ūkininkai pradėjo pavasarinio lauko darbus - vyksta žiemkenčių tręšimas, kai kur jau pradėta vasarinių javų sėja.

Kompanija „Continental Farmers Group“ pranešė, jog jau patręšė daugiau nei 9,7 tūkst. ha pasėlių.

Žemės ūkio ministerija atšaukė papildomas sėklos sertifikavimo procedūras, siekdama aprūpinti žemdirbius sėkla sėjai. Užsienio sertifikatų įvežtoms sėkloms pripažinimas bus taikomas nenaudojant papildomų sertifikavimo procedūrų.

***

Pirmosiomis karo dienomis sostinėje ir didmiesčiuose buvo juntamas duonos, vandens ir daržovių trūkumas. Gyventojai skubėjo pirkti maisto atsargai. Dabar eilių daugiausia būna tik rytais, pagrindinių maisto produktų nestokojama.

Ministerija įkūrė internetinį parduotuvių žemėlapį su jų darbo laiku, ir karštąją liniją, kur renkama informacija apie maisto produktų stoką konkrečiose vietovėse ir koordinuojamas jų tiekimas.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos