Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Portugalijos ūkininkai kenčia dėl blogiausio istorijoje derliaus
pixabay.com nuotr.

Lisabona. Dėl penkių šios vasaros karščio bangų Portugalijoje visų rūšių javų ir pašarinių augalų derlius katastrofiškai menkas. Ūkininkai skerdžia galvijus arba, siekdami sumažinti pašarų poreikį, karves keičia avimis ir ožkomis. Bet kokiu atveju už trūkstamus pašarus ūkiai priversti mokėti nepaprastai brangiai.

Dėl karščio ir sausros Portugalijoje sumenkęs derlius pirmiausia jaučiasi gyvulininkystės sektoriuje. Toliau grandinėje smarkiai nukentės ir vartotojų piniginės, nes visų rūšių žieminių javų derlius sumažėjo perpus. Taigi, kietųjų kviečių, iš kurių gaminami makaronai, derlius sumažėjo nuo 13 tūkst. t iki 8 tūkst. t. Portugalija užsiaugina tik 18 proc. suvartojamų grūdų, todėl toks derliaus kritimas reiškia, kad reikės dar didinti grūdų importą.

Kaip interviu Portugalijos radijui TSF sakė Nacionalinės baltymų, aliejinių augalų ir grūdų gamintojų asociacijos (ANPOC) prezidentas José Pereira Palha (Chosė Pereira Pala), problemų sukėlė orai, smarkiai paveikę ir pasėlių plotą, ir jų derlių.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak jo, žieminių javų, ypač kietųjų ir minkštųjų kviečių, idealus sėjos laikas Portugalijoje yra nuo lapkričio 15 d. iki gruodžio 15 d. Šį laikotarpį praėjusiais metais iškrito gausūs krituliai, gerokai viršijantys normą. Dėl to ūkiams nepavyko normaliai pasėti.

Tada nuo balandžio iki rugpjūčio vidurio buvo net penkios karščio bangos. Smarkus balandžio karštis labai pablogino žiemkenčių būklę svarbiame javų vystymosi etape. Pavasarį kritulių trūkumas ir aukšta temperatūra paskatino augalų ankstyvą brendimą.

Galiausiai prisidėjo didelio masto sausra – ji paveikė 97 proc. šalies teritorijos. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, vietovėse, kuriose nebuvo drėkinimo galimybės, nuostoliai siekė 100 procentų.

Nuo užsitęsusių karščių nukentėjo ir sodininkystės sektorius: kriaušių ir obuolių derlius gali sumažėti atitinkamai 10 ir 15 proc., o vyšnių – net 55 proc., palyginti su ankstesniais metais.

Labai blogai su pašarais gyvuliams: žaliosios masės produktyvumas pašarų laukuose ir ganyklose sumažėja nuo 20 iki 80 procentų, priklausomai nuo teritorijos. Be to, laukuose maitinasi auganti šernų populiacija. Ūkininkai skaičiuoja, kad šernų padaryta žala kukurūzų derliui pernai siekė 8 mln. eurų.

Šiemet, palyginti su praėjusiu sezonu, šieno, siloso ir šiaudų kainos išaugo 2 kartus. Portugalijos gyvulių augintojai, kuriems trūksta savo pašarų, dažniausiai perka juos Ispanijoje ir Prancūzijoje. Tačiau ten taip pat sausas sezonas ir kaimynės už pašarus prašo fantastiškų kainų.

Suaktyvėjo ir sukčiai, kurie priima užsakymus dėl pigesnių pašarų pristatymo, o paskui dingsta kartu su išankstiniu apmokėjimu. Daug portugalų ūkininkų atsikrato galvijų: rašosi į eilę skerdyklose arba karves keičia ožkomis ir avimis.

Šaltinis: www.agroportal.pt
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos