Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Pasaulyje
Pasikeitus taisyklėms, ES įstrigo milijonai dėžių su apelsinais
Pixabay.com nuotr.

Johanesburgas. Europos uostuose įstrigo 3,2 mln. dėžių su apelsinais, kurių vertė – 36 mln. JAV dolerių. Vaisiai genda, kol Pietų Afrikos Respublika (PAR) ir Europos Sąjunga (ES) ginčijasi dėl importo taisyklių. 

PAR pateikė skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), kai ES įvedė naujus augalų ir sveikatos saugos reikalavimus. Jie įsigaliojo liepą, kai laivai jau buvo pakeliui į Europą su šimtais konteinerių, pilnų PAR užaugintų vaisių, todėl atvykus jie buvo sulaikyti, pranešė PAR citrusinių vaisių augintojų asociacija (CGA). 

„Puikios kokybės ir saugūs apelsinai ten tiesiog laikomi – ir tai vyksta tuo metu, kai nerimaujama dėl apsirūpinimo maistu“, – sakė CGA generalinis direktorius Justinʼas Chadwickʼas (Džastinas Čadvikas). 

Bioversija m7 2024 02 22

Naujomis ES taisyklėmis siekiama kovoti su vabzdžio (Thaumatotibia leucotreta), kuris veisiasi Užsacharyje ir minta vaisiais, įskaitant apelsinus ir greipfrutus, plitimu.

Reikalaujama, kad PAR ūkininkai visus į Europą įvežamus apelsinus apdorotų šalčiu, 25 dienas laikytų dviejų laipsnių arba žemesnėje temperatūroje. 

Visgi CGA teigia, kad ši priemonė yra nereikalinga, nes šalis jau turi veiksmingesnį užkrėtimo prevencijos būdą. 

Savo skunde PAR teigė, kad ES reikalavimai nepagrįsti mokslinėmis išvadomis, riboja ir net yra diskriminaciniai. ES pareiškė, kad yra įsitikinusi, jog šios priemonės atitinka PPO taisykles. 

„ES augalų ir sveikatos saugos kriterijų tikslas yra apsaugoti sąjungos teritoriją nuo galimo reikšmingo poveikio žemės ūkiui ir aplinkai, jei šis kenkėjas įsitvirtintų sąjungoje“, – sakoma Europos Komisijos atstovo pranešime. 

Naujosios taisyklės įsigaliojo PAR apelsinų derliaus sezono įkarštyje, kai jau buvo prasidėjęs eksportas. Tad vaisių augintojai turėjo per mažai laiko prisitaikyti prie pokyčių. 

Parengta: pagal BNS inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos