Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Lenkai suskaičiavo, kiek nekontroliuojamai įvežta ukrainietiškų grūdų
Asociatyvi nuotr.

Varšuva. Lenkijos Aukščiausieji audito rūmai baigė tyrimą dėl nekontroliuojamo grūdų importo iš Ukrainos per laikotarpį nuo 2022 m.  pradžios iki 2023 m. rugpjūčio pabaigos.

„Lenkijos Vyriausybė ir jos tarnybos pasirodė visiškai nekompetentingos. Veiksmai, kurių jos ėmėsi, nedavė laukiamų rezultatų“, – teigiama audito ataskaitoje, kurią cituoja lenkų leidinys „Rzeczpospolita“.  

Per audito laikotarpį 541 įmonė į Lenkiją importavo 4,3 mln. t ukrainietiškų grūdų ir aliejinių augalų už 6,2 mlrd. zlotų (1,42 mlrd. Eur). Daugiausiai grūdų ir rapsų importavo įmonė, užsiimanti žemės ūkio produkcijos krova ir prekyba Mazovijos vaivadijoje, - importo vertė viršijo 500 mln. zlotų. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Iš dešimties didžiausių importuotojų 5 įsikūrę Mazovijoje, o likusios įmonės verčiasi grūdų prekyba, aliejaus gamyba, paukštininkyste ir kiaulininkyste Liublino, Pamario, Kujavijos Pamario ir Mažosios Lenkijos vaivadijose.

Importo augimas buvo milžiniškas. Pavyzdžiui, 2021 m. iš Ukrainos į Lenkiją įvežta vos 3,1 tūkst. t kviečių, o 2022-aisiais (karo Ukrainoje pradžios metais) – net 523 tūkst. t, t. y. 168 kartus daugiau!

Kukurūzų importo augimas dar įspūdingesnis: nuo 6,2 tūkst. t 2021 m. iki 1,85 mln. t 2022 m., t. y. 298 kartus daugiau. Rapsų importas nuo 86 tūkst. t 2021 m. išaugo iki 662 tūkst. tonų 2022 metais.

Išbalansavo vietinę rinką

Šis srautas prisidėjo prie Lenkijos žemės ūkio krizės ir šalies gamintojų produkcijos pelningumo sumažėjimo. Audito išvadose pabrėžiama, kad ukrainietiški grūdai gerokai pigesni nei lenkiški ir milijonai tonų į Lenkiją atkeliavo dar prieš javapjūtę, kadangi Ukrainoje derliaus nuėmimo pradžia ankstyvesnė.

„Situacija, susidariusi dėl per didelio grūdų importo, parodė, kad nesukurta priemonių atremti Lenkijos žemės ūkio rinkos destabilizaciją. Planavimo ir rinkos analizės neturinčiai žemės ūkio politikai trūko ilgalaikių ir perspektyvių veiksmų“, – pabrėžiama Audito rūmų ataskaitoje.

Kai pradėjo stiprėti nerimą keliantys signalai apie nekontroliuojamą grūdų antplūdį, valdantieji problemą sumenkino, rašo „Rzeczpospolita“, ragindami ūkininkus neparduoti grūdų ir rapsų, esą rinkos kainos nėra mažos ir dar padidės 2022 metų antroje pusėje. Bet tai tik pagilino chaosą rinkoje ir suklaidino žemdirbius.

Susidomėjo prokuratūra

Laidoje „Rzecz o Polityki“ kalbėjęs Lenkijos liaudies (kitaip - centristinės valstiečių) partijos atstovas Milosz'as Motyka pavadino situacija milžinišku skandalu, kilusiu dėl Vyriausybės nekompetencijos ir neveiklumo. Jo teigimu, į Lenkiją atkeliavo techniniai, nekategorizuoti grūdai, kurie užtvindė rinką ir tapo vartojimo grūdais.

2023 m. rugpjūtį Žešuvo apygardos prokuratūra pateikė kaltinimus vadinamoje „grūdų byloje“. Trys asmenys kaltinami kviečių pardavimu, slepiant, kad jie įvežti iš Ukrainos kaip techniniai grūdai, taip pat dokumentų klastojimu ir muitinės pareigūnų klaidinimu. Atlikdama tyrimą Žešuvo prokuratūra pradėjo 92 procesus visoje šalyje.  

Paprašė atkurti muitus ukrainietiškiems grūdams

2022 m. gruodį Lenkija informavo Europos Komisiją apie „grūdų krizę“. 2023 m. balandį pateikė prašymą atkurti muitus ukrainietiškiems grūdams. 

Draudimas importuoti žemės ūkio produktus, apimančius grūdus, aliejines sėklas, taip pat medų ir cukrų, iš Ukrainos buvo įvestas 2023 m. viduryje, tačiau palikta galimybė Ukrainos žemės ūkio produktus gabenti tranzitu per Lenkijos teritoriją.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos