Basf m1 2024 06 14
Pasaulyje
Kukurūzų, sojų derlių pasaulyje gali riboti trąšų trūkumas

Vašingtonas. JAV Žemės ūkio departamento (USDA) ekspertų grupė prognozuoja, kad 2021–2022 metų sezoną kukurūzų, sojų ir kviečių plotai pasieks beveik 1,4 milijardo akrų (566 mln. ha).

Per pastaruosius dvejus metus pasaulyje kukurūzų, sojų ir kviečių plotai padidėjo 57 mln. akrų (23 mln. ha), t. y. 4,4 proc. daugiau nei 2019 m. O derliui šiuose padidėjusiuose plotuose užauginti reikia ir papildomų maistinių medžiagų. Dabartinis kainų lygis skatina trąšų gamybos plėtrą. Tačiau brangstančios gamtinės dujos reiškia, kad pasaulinės trąšų gamybos augimą gali riboti gresiantis energijos trūkumas Rusijoje, Kinijoje ir Europos Sąjungoje, praneša FarmProgress.com.

Šiuo metu NOAA (Nacionalinė vandenynų ir atmosferos tyrimų valdyba) prognozuoja šiltesnę nei įprasta žiemą didžiojoje Centrinės JAV dalyje. Temperatūra Ramiojo vandenyno šiaurės vakaruose ir Šiaurinėse lygumose greičiausiai bus žemesnė nei įprastai. Jei žiemos pabaigoje netikėtai užplūstų poliarinis sūkurys, o energijos atsargų Persijos įlankoje nepakaks, trąšų gamybai gali kilti dar didesnių sunkumų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Tikėtina, kad tai bus dar vieni įtempti trąšų tiekimo pasaulyje metai, nes vis daugiau rinkos žaidėjų, tokių kaip Indija, Brazilija, Kinija ir Rusija, konkuruoja su JAV dėl agrocheminių medžiagų. Nors susirūpinimas dėl trąšų trūkumo 2022 m. pavasarį vis dar yra spekuliatyvus, ūkininkams ateinantį sezoną patariama planuoti blogiausio atvejo trąšų naudojimo scenarijus.

Pelnas ant kortos?

Kalbos apie staigų trąšų kainų kilimą paskatino spėlioti, kad 2022 metais bus pasėta mažiau kukurūzų. Tačiau net ir esant aukštesnėms trąšų kainoms, kukurūzų ir sojų pupelių auginimas vis dar išlieka pelningas.

USDA nuomone, norint kompensuoti maržos neapibrėžtumą, amerikiečių ūkiams verta pagalvoti apie būsimo derliaus pardavimo sutarčių sudarymą jau dabar. Prekiaudami ateities sandoriais ir planuodami tam tikrą pardavimų kiekį, ūkininkai gali optimizuoti rizikos valdymą ir padengti 2022 m. išlaidas.

Kukurūzai ar sojos?

Naujo derliaus kukurūzų ir sojų kainų santykis nukrito žemiau 2,3, o tai rodo, kad pastaruoju laiku rinka teikė pirmenybę kukurūzams. Nepaisant augančių trąšų sąnaudų, kukurūzai 2022 metais ūkininkams gali būti pelningesni nei sojos. Tai lemia paklausa.

USDA duomenimis, šiuo metu kukurūzų ir sojų pupelių siuntos sumažėjo nuo istoriškai žemo lygio, o šį rudenį numatomi didesni derliaus kiekiai padidins grūdų atsargas. Tačiau etanolio gamybos atsigavimas ir stiprios Kinijos eksporto perspektyvos ateinančiais prekybos metais gali padidinti kukurūzų paklausą, o sojų perspektyvos irgi priklauso nuo Kinijos pirkimo galimybių.

Be to, tiek kukurūzai, tiek sojos susiduria su didele kitų kultūrų konkurencija – galbūt net labiau nei pernai. Dėl tarptautinės paklausos kyla kviečių, medvilnės, sorgų ir miežių kainos.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos