Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Korupcija Ukrainoje: valdininkai susižėrė milijoninius kyšius už grūdų eksportą
pexels-pixabay.com nuotr.

Kyjivas. Ukrainos teisėsauga atskleidė nusikalstamą valstybės tarnautojų schemą, kurios dalyviai prievartavo Ukrainos žemės ūkio produktų eksportuotojus duoti kyšius. Kiekvieną mėnesį nusikaltėliai susižerdavo iki 1 mln. JAV dolerių.

Kaip praneša Ukrainos saugumo tarnyba, schemoje dalyvavo Valstybinės maisto ir vartotojų tarnybos Odesos regione valdybos ir valstybinės įstaigos „Odesos regioninė fitosanitarijos laboratorija" pareigūnai.

Laboratorinių tyrimų išvadose valdininkai melagingai nurodydavo, jog grūduose yra karantininių organizmų. Vėliau už kyšius verslininkams pateikdavo gerus laboratorinių tyrimų rezultatus ir žemės ūkio produktų atitikties sertifikatus. Būtent šie dokumentai reikalingi parduodant žemės ūkio produkciją į kitas šalis.

Bioversija 2024 04 26 m7

Tyrimo duomenimis, schemoje taip pat dalyvavo trijų susijusių privačių įmonių, užsiimančių krovinių gabenimo dokumentų patvirtinimu, vadovai.

Specialiųjų tarnybų duomenimis, grūdų eksportuotojai kyšius davė grynaisiais arba pervesdavo į pareigūnų kontroliuojamų įmonių sąskaitas. Prokurorams pavyko užfiksuoti 9 neteisėto lėšų pervedimo epizodus, kurių bendra suma viršija 45 tūkst. dolerių.

Teisėsaugininkai sulaikė šešis įtariamuosius: Centrinės fitosanitarijos laboratorijos skyriaus vedėją, buvusią Valstybinės maisto ir vartotojų tarnybos Odesos srities fitosanitarinės saugos skyriaus vedėją, VĮ „Odesos regioninė fitosanitarijos laboratorija“ viršininko pavaduotoją ir tris tarpininkus.

Keturi įtariamieji sulaikyti su galimybe būti laisvėje sumokėjus 5 mln. grivinų užstatą. Dar dviem skirtas namų areštas.

***

Prieš pusmetį Ukrainoje atskleistas didelio masto mokesčių vengimo mechanizmas, susijęs su grūdų eksportu. Jį atskleidus buvo sulaikyta daugiau kaip 10 pareigūnų, tarp jų muitinės padalinių vadovai.

Į schemą buvo įtraukta daugiau nei 370 komercinių struktūrų, turinčių fiktyvumo požymių. Jų dalyviai masiškai pirko kviečius iš privačių ūkininkų ir žemės ūkio įmonių.

Siekdami „supainioti“ prekybos grandines ir išvengti mokesčių, prekybininkai perkeldavo produkciją iš vienos įmonės į kitą ir tik po to grūdus parduodavo eksportuotojams parduoti į užsienį.

Muitinės pareigūnai nereagavo į pranešimus apie nusikalstamą schemą ir leido prekybininkams užsienyje parduoti daugiau nei 1 mln. t grūdų.

***

Praėjusių metų pabaigoje teisėsauga išaiškino tyčinio ukrainietiškų grūdų eksporto blokavimo schemą. Anuomet buvo sulaikyti Kyjivo, Lvovo ir Černivcių muitinės pareigūnai, kurie už kyšius „garantavo“ sklandų muitinės formalumų įforminimą žemės ūkio įmonėms, eksportuojančioms grūdus į ES šalis.

Nusikalstamo mechanizmo dalyviai taip pat reikalavo pinigų iš verslininkų, importavusių į Ukrainą plataus vartojimo prekes, kad jos būtų  parduodamos prekybos tinkluose. Schemos organizatoriai kiekvieną dieną gaudavo šimtus tūkstančių grivinų.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos