Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
Kirtis šešėlinei pesticidų prekybai

Haga / Vilnius. Per specialiąją Europolo akciją šiemet Europos Sąjungoje sulaikytos 1203 tonos nelegalių augalų apsaugos produktų, 12 asmenų areštuota. Sulaikytų nelegalių pesticidų vertė yra per 80 mln. eurų.

Europolo akcija „Sidabrinis kirvis VI“(Silver Axe VI) vyko sausio–balandžio mėn. Joje dalyvavo visų ES valstybių ir 8 trečiųjų šalių pareigūnai. Kaip teigia Europolas, sulaikyto nelegalių produktų kiekio užtektų nupurkšti 185 tūkst. kv. km, t. y. visus Lenkijos ir Portugalijos laukus kartu.

Augalų apsaugos produktų falsifikatų patekimas į žemės ūkio rinką yra didžiulis galvos skausmas sąžiningai dirbantiems Lietuvos ūkininkams ir legaliai veikiančiam verslui.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Europolo ir kitų institucijų pastangos nukreiptos mažinti nelegalių produktų pasiūlą Europoje. Pasiūla ir paklausa yra glaudžiai tarpusavyje susijusios. Naudotojų švietimas apie klastočių žalą turėtų didinti sąmoningumą ir mažinti tokių produktų paklausą“, – sako Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) direktorė Zita Varanavičienė.

Pasak LAAA vadovės, visuomenė dėl nelegalios organizuotų grupių veiklos nukenčia kelis kartus. Pirmiausia, į laukus patenka neištirti ir nežinomos sudėties bei poveikio cheminiai mišiniai, todėl pagrįstai galima sunerimti dėl jų poveikio aplinkai ir galutiniam produktui, kuris pasiekia valgytojo stalą. Šešėlyje veikiantys prekeiviai nemoka mokesčių ir nevykdo kitų legaliam verslui nustatytų prievolių. Per nelegalią prekybą ir prekybą falsifikatais kriminalinės grupės užsidirba lėšų kitoms kriminalinėms veikoms ir suduoda dar vieną smūgį visuomenei.

Pagrindinis klastočių šaltinis išlieka Azijos valstybės. Pastebima aktyvesnė prekyba klastotėmis internetu.

„Įgyvendinant Žaliojo kurso tikslus, svarbiu elementu yra kova su nelegalia prekyba ir prekyba klastotėmis. Vis labiau griežtinant reikalavimus legaliems produktams ir mažinant jų pasirinkimą, svarbu, kad nebūtų plačiau atveriamos galimybės šešėlinei prekybai uždraustais produktais. Nesuvaldžius nelegalios prekybos stichijos, tvarumo tikslai bus pasiekti tik popieriuje„ – pažymi Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita Varanavičienė.

Europolo paskelbta informacija rodo, kad šis nelegalus verslas tikrai nemažėja.

Bandomoji „Sidabrinio kirvio“ akcija buvo surengta 2015 m. Iš viso per visas akcijas sulaikyta 3771 t nelegalių augalų apsaugos produktų.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos