Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Kaip sankcijos paveikė Kaliningrado agroverslą
Shutterstock.com nuotr.

Kaunas. Produkcijos realizacija užsienio rinkose, apsirūpinimas atsarginėmis dalimis ir mineralinėmis trąšomis – pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria Rusijos eksklavo žemės ūkis.

Europos Sąjungai pritaikius sankcijas agresorei Rusijai, sutriko tiekimo grandinės, siejusios Kaliningrado verslą su Vakarų Europa.

Apsirūpinimas maistu

Bioversija 2024 07 09 m7

Kaliningrado sritis priklauso penketui Rusijos regionų, eksportuojančių daugiausia žemės ūkio produkcijos.

Oficialiai skelbiama, kad regionas visiškai apsirūpina pienu, mėsa ir bulvėmis. Apsirūpinimas kiaušiniais sudaro 90 proc., perdirbtais pieno produktais (sūriu, varškr) – 55–88, kopūstais, morkomis, burokėliais – 80, bendrai daržovėmis – 68 procentus.

Trūkstamų produktų įsivežama iš užsienio. Nuo metų pradžios į Kaliningrado sritį įvežta beveik 1 mln. t grūdų ir jų produktų (57 tūkst. t linų ir rapsų sėklų, 931 tūkst. t sojų, 0,5 tūkst. t kviečių, 1,14 tūkst. t salyklo ir apie 2,5 tūkst. t miltų).

Pagrindinės grūdų ir jų produktų tiekėjos yra Baltarusija, Belgija, Brazilija, Vengrija, Vokietija, Rumunija ir Kroatija.

Per pirmą šių metų pusmetį į Kaliningradą atkeliavo 17 t šviežių salotų, 4 t žalių svogūnų ir 2,5 t kitų žalumynų (bazilikų, mėtų, rukolų, špinatų, rozmarinų, kalendrų). Pagrindinės tiekėjos – Šiaurės Makedonija, Serbija, Turkija ir Armėnija

Augalininkystė

Javai. Rapsai. Kaliningrado srityje šiemet apsėta 303 tūkst. ha, t. y. 4,6 tūkst. ha daugiau nei pernai. Grūdinių ir ankštinių augalų pasėlių sumažėjo 12,4 tūkst. hektarų.

Anot oficialių šaltinių, mažėjimą lemia Rusijoje galiojantys grūdų eksporto ribojimai ir sumažėjęs gamybos pelningumas.

Techninių augalų pasėlių plotai išaugo: sojų – 9,5 tūkst. ha, vasarinių rapsų – 4,7 tūkst. hektarų.

Remiantis oficialia statistika, Kaliningrado srityje yra apie 250 žemės ūkio įmonių, iš kurių du trečdalius sudaro smulkieji ūkiai. Smulkiesiems žemdirbiams tenka 46,7 proc. žemės ūkio naudmenų.

Nuo metų pradžios iš Kaliningrado į įvairius Rusijos subjektus išgabenta 670 tūkst. t grūdų ir jų produktų. Išvežta 12 tūkst. t maistinių kviečių, 1,5 tūkst. t pašarinių lubinų sėklų ir 1,2 tūkst. t kukurūzų pašarams, 643 tūkst. t sojų rupinių.

Kaliningrado grūdų elevatorius valdančios įmonės teigia, kad ES sankcijos sutrikdė logistiką. Anksčiau produkcija daugiausia buvo išgabenama sunkvežimiais per ES teritoriją. Dabar ieškoma naujų grūdų tiekimo galimybių.

Regioninė Žemės ūkio ministerija nurodo, kad rapsų eksporto iš Rusijos draudimas nedaro didelės finansinės žalos agrariniam sektoriui, nes draudimai neapima rapsų produkcijos. Vienas didžiausių agroverslo dalyvių koncernas „Dolgov Group“ perdirba apie 66 tūkst. t rapsų, gyvulininkystės įmonių reikmėms regione lieka apie 10 proc. rapsų aliejaus ir išspaudų, likusi dalis eksportuojama.

Grikiai. Ne vienus metus regionas gyrėsi auginantis grikius, pagrindinis jų augintojas „Weedern“ ūkis, priklausė buvusiam Maskvos merui J. Lužkovui. Ūkis skelbė, jog patenkins 66 proc. regiono grikių paklausos. Tačiau verslas žlugo.

Auginti grikius 2021 m. tapo nuostolinga dėl mažo derlingumo. 2020 m. grikių derlius „Weedern“ ūkyje siekė 742 tonas, 2021 m. vos 350 tonų. Šiais metais grikiais užsėta 613 ha. Įmonė planuoja atkurti grikių gamybą.

2020 metų  iš įmonės išieškomos milijoninės skolos už neįvykdytą grikių tiekimą. 2021 m. ūkio pajamos sumažėjo 44 proc. –  iki 80,7 mln. rublių, nuostoliai sudarė 51 mln. rublių.

Pomidorai. Palyginti su praėjusiais metais, pomidorai Kaliningrado srityje pabrango 17 procentų. Žemės ūkio ministerija nurodo, kad tiesioginės pomidorų auginimo sąnaudos per metus išaugo 65 proc.: pabrango trąšos, augalų apsaugos produktai, sėklos, elektra, transportas. Dabar gamintojų pardavimo kaina, priklausomai nuo veislės, gali siekti nuo 60 iki 220 rublių už kilogramą

Trąšos

Kaliningrado agrarininkai atsikvėpė panaikinus anksčiau Lietuvos nustatytą tranzitinio geležinkelio embargą. Dėl sankcionuotų krovinių tranzito per Lietuvos teritoriją apribojimų daugelis regiono žemės ūkio įmonių susidūrė su vėluojančiu mineralinių trąšų tiekimu. Tačiau nustatytos kvotos rusus erzina: nuo liepos 10 d. į regioną per metus galima įvežti 837,5 tūkst. t kalio chlorido, 1,58 mln. t mineralinių ir cheminių trąšų.

Technika

Pritaikius sankcijas, Kaliningrade sustojo automobilių gamykla „Avtotor“, o agroverslas neteko galimybių iš Vakarų pirkti žemės ūkio techniką ir atsargines dalis. Regiono valdžia prakalbo, kad reikia persiorientuoti į kitas žemės ūkio techniką gaminančias valstybes arba į rusiškus kombainus.

Kaliningrado valdžia dažnai pabrėžia, kad žemės ūkyje yra užsienio kapitalo įmonių, kurios nenutraukė veiklos. Viena tokių – „Romanovski Agro“, kurios vienas savininkų yra Lenkijos pilietis Romanas Romanovskis. Šios įmonės paslaugų centras vis dar veikia. Atsarginių dalių tiekimo problemos, anot įmonės atstovo, ateityje gali būti išspręstos taikant paralelinio importo schemas (kai prekės įvežamos apeinant tiesioginius gamintojus, perpakuojamos, pakeičiamas jų ženklinimas).

Žvejybos tralų gamybos įmonė „Fishering Service“ skelbia prarandanti užsienio rinkas. Pagrindinė problema – logistika. Įmonė produkciją tiekė Europos uostais, tačiau dabar Rusijos kroviniai ten nepriimami. Įmonės atstovas nurodė, kad galimi užsienio partneriai neskuba padėti, nes baiminasi, jog sulauks sankcijų. Dėl to eksportas patyrė didelių finansinių nuostolių.

Gyvulininkystė

Regione laikoma 132 tūkst. gyvulių, iš jų 24,1 tūkst. smulkiuose ūkiuose. Iš 60 tūkst. karvių smulkiesiems žemdirbiams tenka 18,4 proc., iš 332,5 tūkst. kiaulių – tik 8 procentai.

Regione auginama 2,9 mln. paukščių, visi – stambiose žemės ūkio įmonėse.

Vienas didžiausių regione Pravdinsko kiaulininkystės kompleksas, o kartu ir pašarų gamykla (pernai pagamino daugiau kaip 80 tūkst. t pašarų), priklauso danų verslininkui Thomʼui Norgardʼui (Tomui Norgardui). Verslininkas pareiškė, kad, nepaisydamas užsienio politinės situacijos, neketina nutraukti veiklos. Neseniai surengtoje rusiško lauko dienoje Kaliningrado gubernatorius įteikė danui apdovanojimą už jo veiklą.

Kmynai

Kmynus auginantis ūkis „Kalina“ įvedus sankcijas patyrė logistikos problemų, tačiau jas išsprendė: dabar pats negabena produkcijos į užsienį, naudojasi lenkų transportininkų paslaugomis, kurie dukart per savaitę išveža produkciją savo vilkikais.

Durpės

Nesterovo durpių įmonė, gaminanti ir substratus, po sankcijų įvedimo prarado užsienio rinkas. Įmonės vadovai neigiamai vertina siūlymus persiorientuoti į Rusijos rinką, nes ten didelė konkurencija. Kaliningrado verslas galės atlaikyti kovą su Rusijos konkurentais, jei bus pervežimai keltai bus subsidijuojami. Priešingu atveju įmonės užsidarys.

Žuvininkystė

Žuvies konservų gamyba Kaliningrado srityje per metus sumažėjo 17,1 procento. 2021 m. pagaminta 125 mln. skardinių – mažiausias kiekis per 10 metų.

Bendras perdirbtų ir konservuotų žuvų kiekis reikšmingai nepakito ir išliko 342 tūkst. t lygio. Oficiali statistika fiksuoja nuoseklų šviežios, atšaldytos ir šaldytos žuvies produktų gamybos mažėjimą. Šių metų sausį–gegužę regiono įmonės perdirbo ir pagamino tik 73,3 tūkst. t šviežios žuvies produktų, tai yra trečdalis ankstesnio kiekio.

Gatavos žuvies produkcijos apimtys sausį-gegužę siekė 17,88 tūkst. t – yra apie 34 proc. visų metų rodiklio (53,09 tūkst. t).

Trys Kaliningrado bendrovės šiemet atleido 322 darbuotojus.

Alkoholis

Kaliningrado mažmenininkai sunerimę, nes sandėliuose senka alkoholio atsargos. Jie prašo srities administracijos leisti taikyti paralelinio importo schemą. Praktika rodo, kad tokiu atveju galutinis vartotojas už prekes moka 50 proc. brangiau.

Dėl karo veiksmų prieš Ukrainą alkoholio tiekimą Rusijai nutraukė „Pernod Ricard“ (Chivas Regal, Jameson, Absolut), „Diageo“ (Bellʼs, Johnnie Walker, Captain Morgan, Baileys), „Bacardi“ (Dewarʼs, William Lawsonʼs), „Brown-Forman“ (Jack Danielʼs, Finlandia), „Moet Hennessy“. JAV visiškai uždraudė gabenti alkoholį, o ES – tiekti alkoholio prekes, kurių vienetas kainuoja daugiau nei 300 eurų. Smulkieji viskio tiekėjai kainas pakėlė iki 70 proc. ir įvedė siuntimo kvotas.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos