Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Kaip padėti Ukrainai ir nepakenkti sau
Shutterstock.com nuotr.

Varšuva. Buvęs Lenkijos premjeras Donaldʼas Tuskʼas (Donaldas Tuskas) atkreipė valdžios dėmesį, kad organizuojant pagalbą Ukrainai (grūdų eksportą per Lenkiją) svarbu užtikrinti, jog lenkų ūkininkai nepatirtų nuostolių. Anot valdžios atstovo, toks jo pareiškimas naudingas Maskvai.

„Lenkijos ūkininkai skundžiasi, kad dalis tranzitu gabenamų ukrainietiškų grūdų ir kukurūzų lieka šalyje ir parduodami mažesnėmis kainomis. Todėl lenkiškos produkcijos rentabilumas tampa problemiškas“, – lankydamasis Silezijoje pareiškė buvęs premjeras ir Piliečių platformos lyderis D. Tuskʼas.

Į šį pasisakymą nedelsdamas reagavo infrastruktūros viceministras Marcinʼas Horała (Marcinas Horala). „Subtiliai pateikti Donaldʼo Tuskʼo žodžiai apie galimus Lenkijos ūkininkų nuostolius atitinka Rusijos Federacijos interesus“, – pareiškė jis, paaiškindamas, kad D. Tuskʼas pasirinko subtilią retoriką, nenorėdamas atbaidyti rinkėjų.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Jei ponas Donaldʼas Tuskʼas pasakytų, kad Rusija yra puiki, o Ukraina – bloga, o kumščius laikytų už Rusiją, visuomenė jį pasmerktų“,– sakė M. Horała per „TVP Info“, pabrėždamas, kad D. Tuskʼas iš esmės bando manipuliuoti rinkėjais.

Tačiau D. Tuskʼas ne vienintelis, kuris ragina apdairiau spręsti pagalbos teikimo Ukrainai reikalus. Buvęs žemės ūkio ministras Janʼas Krzysztofʼas Ardanowskiʼs (Janas Kšyštofas Ardanovskis) teigė, kad ukrainiečiams pagalba turėtų būti teikiama racionaliai ir apgalvotai.

„Verta pamąstyti, ar muitų panaikinimas Ukrainos eksportui į ES padės jos tautai, ar tarptautinėms Kinijos, Vokietijos ir Olandijos korporacijoms, dominuojančioms Ukrainos žemės ūkyje?“ – klausė jis.

Gegužės 19 d. Europos Parlamentas balsavo už Europos Komisijos siūlymą metams sustabdyti muitus visam Ukrainos eksportui į ES, siekiant paremti Rusijos užpultos šalies ekonomiką.

Anot J. Ardanovskiʼo, į tai irgi reikia atsižvelgti, kad „nepasirodytume esą naudingi idiotai, kurie ribodami ar silpnindami savo ekonomiką de facto padeda ne ukrainiečių tautai, o tarptautiniams koncernams“.

Jis pabrėžė, kad pagalba Ukrainai sojų ar saulėgrąžų aliejaus rinkų reikaluose abipusiai naudinga ir nesukelia neigiamos konkurencijos. Grūdų ir paukštienos gamyba – tai sritys, kuriose abiejų šalių ekonomikos konkuruoja.

„Ukrainos grūdų sektoriuje veikia labai didelės įmonės, o paukštienos atveju – labai didelis tarptautinis koncernas, kurio būstinė yra Ukrainoje“, – sakė J. Ardanowskiʼs.

Iki šiol ES, norėdama padėti trečiosioms šalims, nustatydavo joms neapmuitinamas produkcijos kvotas. „Dabar ir tarifų, ir kvotų panaikinimas gali sutrikdyti gamybą atskirose šalyse“, – sakė J. Ardanovskiʼs, turėdamas omeny Lenkijos paukštininkystės pramonę.

„Jei ši mėsa „neišplauks“ į pasaulį, o pateks į Lenkiją, nuo to labai nukentės lenkų paukštininkystės pramonė“, – sakė jis, pridurdamas, kad saldumynų rinkoje taip pat vyksta stipri konkurencija. Lenkijos prekybos centruose sparčiai daugėja buvusio Ukrainos prezidento P. Porošenkaʼo saldainių koncerno „Roshen“ produkcijos.

Šalies žemės ūkio viceministras Lechʼas Kołakowskiʼs mano, kad ukrainietiškus grūdus gabenti per Lenkiją naudinga valstybės ūkiui įvairiais aspektais.

„Mes padėsime parduoti Ukrainos grūdus logistiniu požiūriu, bet taip pat manau, kad dalis šių grūdų turėtų būti panaudojami Lenkijoje, pavyzdžiui, perdirbami, kad paskui pavirstų eksportui skirta mėsa“, – mano L. Kołakowskiʼs.

Jo teigimu, galimybė iš Ukrainos pirkti pigesnių grūdų gali padidinti Lenkijos gyvulininkystės sektoriaus gamybą.

„Šia galimybe verta pasinaudoti, nes mėsą eksportuoti pelningiau nei javus. Mažesnės grūdų kainos sumažins gyvulininkystės kaštus. Kita vertus, vien augalininkyste besiverčiantys ūkiai taps mažiau pelningi“, – sakė viceministras.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos