Berlynas. Vokiečių kompanijos „Bayer“, pernai įsigijusios glifosatą gaminančią JAV bendrovę „Monsanto“, vertė po dviejų jai nesėkmingai pasibaigusių bylų nukrito 25 mlrd. eurų.
„Bayer“ pateko į vieną didžiausių krizių per savo veiklos istoriją, kai dar viena byla JAV dėl glifosato žalos sveikatai ir vėžio sukėlimo baigėsi jos nenaudai.
„Bayer“ tvirtina, kad glifosato pagrindu veikiantys piktžolių žudikas produktas „Roundup“ nekelia pavojaus ūkininkams ir sodininkams, kurie juos naudoja visame pasaulyje. Tačiau vienai konkrečiai žmonių grupei medžiaga pasirodė esanti labai toksiška: „Bayer“ akcininkams“, – rašo „Financial Times“. Šį produktą sukūrusią JAV įmonę „Monsanto“ vokiečių kompanija pernai įsigijo už 63 mlrd. JAV dolerių.
Vokietijos farmacijos ir cheminių medžiagų grupės akcijos šią savaitę vėl smuko, kai San Francisko teismo žiuri nutarė, kad yra tiesioginis priežastinis ryšys tarp glifosato ir vėžio.
Šį kartą nukentėjusysis yra 70 metų Edvinas Hardemanas (Edwin Hardeman), kuris tikina, kad vėžiu susirgo dėl ilgamečio glifosato naudojimo. Šis vyras jau turėjo šešis chemoterapijos seansus ir tikisi, kad vėžį įveikė. Jis naudojo „Roundup“ nuo 1986 metų piktžolėms ir nuodingajam raugmedžiui naikinti savo kieme. Ne kartą herbicidas, pakilus vėjui, patekdavo ant jo kūno.
E. Hardemanas teigė, kad nuo 2012 m nebenaudoja „Roundup“. 2015 m. jis pastebėjo padidėjusį limfmazgį ant kaklo, o kitais metais jam buvo diagnozuota non Hodgkino limfoma (piktybinė kraujo liga). „Monsanto“ atstovai teisme teigė, kad vyras galėjo susirgti šia liga, nes buvo persirgęs hepatitu C.
Patologas Dennisas Weisenburgeris teisme liudijo, kad „kai „Roundup“ patenka ant odos, jis prasiskverbs į odos ląsteles, pateks į audinius, tada pateks į limfą ir į kraują“.
Pernai Kalifornijos teismas nurodė „Bayer“ mokėti 289 mln. dolerių kitam vėžiu susirgusiam asmeniui. Vėliau žala sumažinta iki 79 mln. dolerių, tačiau dar vyksta apeliacinis teismas. Pranešama, kad „Bayer“ laukia dar 11 200 panašių bylų.
Vokietijos bendrovė tikisi, kad du iki šiol priimti sprendimai yra tik laikini dėl to, kad juos priėmė žiuri, o ne profesionalūs teisėjai. Tikimasi, kad galiausiai nuostolių dydžiai bus sumažinti ir „Bayer“ galės sumokėti visas kompensacijas.
Analitikai svarsto, kad „Bayer“ šios bylos kainuos nuo 1 iki 6 mlrd. eurų. Pati kompanija yra informavusi, kad šiemet teisinėms byloms yra numačiusi 660 mln. eurų.
Taip pat svarstoma, kokia ateitis laukia „Bayer“ vadovo Vernerio Baumano (Werner Baumann), nes jis pasisakė už „Monsanto“ įsigijimą. Žinomas Vokietijos įmonių valdymo aktyvistas ir „Bayer“ akcininkas Kristianas Strengeras (Christian Strenger) teigia, kad įmonės vadovybė tiesiog nesugebėjo atlikti savo pareigų prieš praėjusių metų perėmimą.
Jo manymu, užuot pasikliaudama „Monsanto“ draugiškomis garantijomis, „Bayer“ turėjo primygtinai reikalauti išnagrinėti visus svarbius duomenis apie galimą teisinį glifosato gamybos poveikį. Anot K. Strengero, „Bayer“ turėjo pasakyti JAV įmonei: arba mums parodote, kas yra pagrindinė rizika, arba nėra sandorio.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)