Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Geriausias ekologinis moters valdomas ūkis – Ispanijoje
EU Food & Farming sustabdytas vaizdo įrašo kadras

Madridas. Ispanė Nazaret Mateos Alvarez laimėjo geriausios Europos ūkininkės, užsiimančios ekologine žemdirbyste, titulą už tai, kad įgyvendino svajonę – auginti grybus kuo natūraliau.

N. M. Alvarez, gimusi nedideliame Ispanijos miestelyje, esančiame Siera de la Kulebros (Sierra de la Culebra) kalnų papėdėje, nuo pat mažens mėgo grybauti. Suaugusi ji išvyko į Leoną ir daug metų dirbo tarptautinėje telekomunikacijų įmonėje, tačiau visada svajojo pasistatyti grybų šiltnamį ir pereiti prie ekologinės žemdirbystės.

Galimybė atsirado 2018 m., kai moteris įsigijo 3 hektarus dirbamos žemės Paredes de Nava upės pakrantėje (Paredes de Nava savivaldybėje, Palensijos provincijoje) ir su regionine dotacija įkūrė ūkį bei ėmė vystyti grybininkystės projektą, kurio tikslas buvo auginti grybus kuo natūraliai, „be didelių kiekių plastiko ir metalo“.

Bioversija 2024 04 26 m7

Nuo tada grybavimas jai tapo pelningu verslu, o be pastarojo geriausios Europos ekologinės ūkininkės vardo, ispanė jau yra pelniusi 9 apdovanojimus už savo veiklą.

Grybų augintoja pasakoja, kad išbandė skirtingus substratus ir grybieną, siekdama išgauti geriausią kalnų grybų skonį, kurį prisimena iš vaikystės. Ji iš apylinkės ūkininkų perka šiaudus grybų lysvėms formuoti, o rudens sezonu samdo daugiau nei 80 rinkėjų.

Grybai auginami be priverstinių šviesos ciklų: dieną jie gauna natūralios saulės šviesos, o naktį miega. Be to, grybynas nešildomas ir nelaistomas pašildytu vandeniu. Todėl pasėlis auga natūraliu tempu, lėčiau nei pramoniniuose grybų ūkiuose, tačiau produkcija itin kokybiška ir atitinka ekologiško maisto sertifikavimo sąlygas.

Kalbėdama apie savo, kaip geriausios ekologiškos ūkininkės Europoje, apdovanojimą, N. M. Alvarez mano, kad tai „pripažinimas už bandymą rasti kitokį ūkininkavimo būdą, nedarant poveikio aplinkai, nenaudojant subsidijų iš ES Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) programos“.

Dabar ūkyje auginama ir parduodama 17 veislių grybų, taip pat vykdomas didelis projektas, skirtas atgaivinti Siera de la Kulebros mikologinį paveldą (grybiena šią vasarą išdegė dėl miškų gaisrų), kad žmonės galėtų tęsti grybavimo tradiciją.

Europos Komisija šiemet pirmą kartą paskelbė 8 apdovanojimus už ekologinę veiklą: pradedant ūkininkais ir baigiant restoranais. Apdovanojimus pelnė ūkiai ir įmonės iš Austrijos, Belgijos, Kroatijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos ir Švedijos. Jų veikla atspindi Europos ekologinio sektoriaus ir vertės grandinės augimą bei inovacijas, indėlį mažinant žemės ūkio poveikį klimatui ir aplinkai.

Šaltinis: Efeagro.com
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos