Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Dėl ypač drėgnos žiemos britams gali pritrūkti grūdų
Asociatyvi Pixabay (Nicky) nuotr.

Londonas. Jungtinėje Karalystėje duonos, sausainių ir alaus kainos gali pakilti dėl kelis mėnesius trukusių lietingų orų, kurie paveikė kviečių, miežių, avižų ir rapsų derlių.

Šiais metais, palyginti su praėjusiais, kviečių, miežių ir avižų derlius gali sumažėti daugiau kaip 17 proc., teigiama „Energy & Climate Intelligence Unit“ (Energetikos ir klimato stebėsenos skyrius, ECIU) ataskaitoje. Jei Jungtinėje Karalystėje pritrūks grūdų, maisto gamintojams gali tekti daugiau importuoti iš užsienio, o tai gali padidinti išlaidas.

Ūkininkai patyrė itin smarkių liūčių ir blogų orų laikotarpį, o JK nuo rugsėjo išgyveno net 11 audrų. Analitikų duomenimis, nuo 2022 m. spalio iki 2024 m. kovo iškrito 1 695,9 mm kritulių, tai yra drėgniausias 18 mėnesių laikotarpis nuo 1836 metų. Dėl to kai kurie pasėliai buvo užtvindyti, neišdygo, o dalyje laukų nebuvo įmanoma sėja.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak ECIU žemės ūkio analitiko Tomʼo Lancasterʼio (Tomo Lankasterio), lietinga žiema, tikriausiai, reikš ne tik finansinį smūgį ūkininkams, bet ir didesnį importą, nes teks užpildyti vietinių produktų spragą. Anot jo, reali rizika, kad duonos, alaus ir sausainių kainos padidės.

„Norint atlaikyti drėgnesnes žiemas, kurios ateis dėl klimato kaitos, ūkininkams reikia daugiau paramos. Tam gyvybiškai svarbios vyriausybės žaliojo ūkininkavimo schemos, padedančios ūkininkams investuoti į dirvožemį, kad jis greičiau atsigautų ir po potvynių, ir po sausrų“ , – teigė T. Lancasterʼis.

ECIU išanalizavo kovo mėnesio Žemės ūkio ir sodininkystės plėtros valdybos (AHDB) ir Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamento („Defra“) duomenis. Remiantis jais, visų auginamų kviečių, palyginti su 2023 m., kiekis sumažės 26,5 proc., žieminių miežių – 33,1 proc., rapsų – 37,6 procentais.

ECIU duomenimis, vasarinių miežių ir vasarinių avižų kiekis, palyginti su praėjusiais metais, padidės 27 proc. ir 23 proc. Tikėtina, kad ūkininkai skirs vis daugiau ploto vasariniams augalams dėl sunkumų sėjant ir auginant žiemkenčius.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos