Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Pasaulyje
Čekijoje – aistros dėl apsirūpinimo maistu

Praha. Prieštaringai vertinamas Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas (Andrej Babiš) šalies žemės ūkio savarankiškumą apibūdino kaip katastrofišką.

Tai jis sakė susitikęs su Žemės ūkio rūmų nariais. Jis taip pat gynė intensyvų rapsų auginimo lygį šalyje, sakydamas, kad apie šį sektorių sukurta daug mitų.

A. Babišas, kuris yra visuomeninio judėjimo „Nepatenkintų piliečių akcija“ vadovas, kalbėjo, kad Čekijos sugebėjimas apsirūpinti maistu yra labai prastas.

Bioversija 22 02 02

Žemės ūkio rūmų prezidentas Zdenekas Jandejsekas (Zdeněk Jandejsek) pateikė duomenis, kad šalis gamina tik 36–38 proc. reikiamo kiaulienos, 55 proc. – vištienos, 60 proc. – kiaušinių ir 85 proc. pieno kiekio.

Pasak premjero, pagrindinė klaida praeityje buvo parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsienio piliečiams.

Tačiau šį jo pareiškimą kritikavo oponentai, nes pats premjeras yra didžiausio šalies žemės ūkio konglomerato „Agrofert“ ir esą ieško būdų kaip padidinti jo valdomų bendrovių pelną. Oponentai taip pat pažymi, kad pirmenybės teikimas tam tikroms produktų grupėms sumažintų mažų ir vidutinių ūkininkų konkurencijos galimybes, pranešė „Prahos radijas“.

Ministras pirmininkas taip pat gynė rapsų augintojus, sakydamas, kad sukurtas mitas, jog rapsų auginimas kenkia požeminiam vandeniui, padarė didelę žalą.

J. Babišas atmetė teiginius, kad jis suinteresuotos išlaikyti aukštą rapsų produkcijos kiekį dėl to, kad viena iš „Agrofert“ įmonių augina rapsus biokuro gamybai.

Premjeras teigia, kad du trečdaliai šalyje auginamų rapsų yra naudojami maisto gamybai, o tik pusė perdirbtų biokurui. Eurostato duomenys rodo, kad pagal rapsams tenkančią dalį Čekija užima pirmąją vietą ES. 

Čekijos mokslininkai perspėja, kad rapsams auginti naudojami pesticidai gali turėti įtakos biologinei įvairovei. Klimatologas Zdenekas Žaludas (Zdeněk Žalud) pažymi, kad ne mažiau kaip 50 proc. vabzdžių mėgsta rapsų skonį. Rapsams reikia daug pesticidų. Anot mokslininko, rapsų laukai purškiami iki 10 kartų per sezoną. Kadangi didelė dalis rapsų naudojama ne maistui, o biokurui, pesticidų dažnai naudojama per daug, o tai gali padaryti netiesioginę žalą biologinei įvairovei ir paukščių populiacijai.

Kontraversiškai vertinamas A. Babišas yra vienas turtingiausių Čekijos žmonių, valdo du didžiausius šalies laikraščius. Prieš keletą metų buvo įtariama, kad jo bendrovės neteisėtai gavo 2 mln. eurų ES paramos. 2015 metais vienas jau į pensiją išėjęs JAV saugumo tarnybos darbuotojas viešai pavadino A. Babišą korumpuoto politiko pavyzdžiui. Žiniasklaida jam buvo suteikusi Babisconi pravardę su aliuzija į Silvijų Berluskonį (Silvio Berlusconi).

Čekijos žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose gausu turtuolį premjerą A. Babišą pašiepiančių karikatūrų, fotomontažų

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos