Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Pasaulyje
Anglijos augintojai džiaugiasi šoktelėjusia rapsų kaina

Londonas. Rapsų kainos Jungtinėje Karalystėje pasiekė aukščiausią tašką per pastaruosius penkis mėnesius ir dabar tona rapsų čia kainuoja 317 svarų sterlingų (355 eurų), t. y. 2,5 svarų/t daugiau negu prieš savaitę, skelbia „Farmers weekly“.

Šią savaitę rapsų kaina Jungtinėje Karalystėje svyruoja nuo 309 svarų/t (346 eurų) Šiaurės rytų Škotijoje iki 320 svarų/t (359 eurų) Esekse, Norfolke bei Sufolke. Kainų padidėjimui įtakos turėjo palyginti mažas rapsų derlingumas Europos šalyse, aukšta žaliavinės naftos kaina, pakilusios kitų aliejinių augalų kainos rinkose. Manoma, kad spalį rapsų kainos gali siekti 310–328 svarų/t (347–368 eurų).

Apytikriai skaičiuota, kad vidutinis rapsų derlingumas ES šalyse sieks 3,14 t/ha, tačiau dabar prognozės patikslintos iki 3,1 t/ha. Sausra Australijoje gali sumažinti rapsų derlių šioje šalyje maždaug 4 procentais.

Bioversija 22 02 02

Nors Jungtinė Karalystė tradiciškai nemažai rapsų eksportuoja, tačiau šiemet apie dideles eksporto apimtis negalvojama. Gali būti, kad bus vykdomas tik techninis eksportas vidaus rinkoje, pavyzdžiui, iš Škotijos į Kentą (grafystę Anglijos pietryčiuose).

Kinija vis dar delsia pradėti pirkti Kanados rapsų derlių ir prekybos ekspertai spėja, kad jei ši situacija tęsis, kinai gali atsigręžti į Ukrainą, kuri paprastai rapsų eksporto srautus nukreipdavo į ES. Savo ruožtu laukiama, kad Kanados rapsai plūstelės į ES rinką.

Europos rapsų augintojai išgyvena ne pačius geriausius laikus – dėl drastiškai susiaurėjusio augalų apsaugos produktų spektro rapsų pasėliuose smarkiai išplito kenkėjai, daug nuostolių padaro ir agresyvėjančios ligos, ekstremalūs orai. Prognozuojama, kad 2020 m. rapsų pasėlių plotai Europoje gali dar labiau sumažėti.

Spėjama, kad šį rudenį žieminių rapsų gali būti pasėta 5–10 proc. mažiau, nes kaip jų alternatyva populiarėja pupos ir avižos, kurių plotai vis auga. Žinoma, tai tik spėjimai, nes tikroji situacija pasėlių struktūroje paaiškėja gerokai vėliau.

Nereikia išleisti iš akių ir tos aplinkybės, kad rapsų kainą kristi žemyn dėl gerų orų JAV ir Kanadoje bei sumažėjusios sojų pupelių kainos.

Šiemet ES-28 šalyse buvo deklaruota 6,84 mln. ha rapsų pasėlių. Šiaurės Amerikoje – 9,91 mln. ha, Indijoje – 7,0, Australijoje – 1,89 mln. ha. Bendras pasaulinis rapsų plotas siekia 33,6 mln. ha.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos