Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Airijos valdžia užsimojo mažinti ŠESD skersdama karves
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Dublinas. Airijos ūkininkų vasara prasidėjo neramiai – Airijos vyriausybė sukūrė planą per artimiausius trejus metus paskersti 200 tūkst. karvių, esą tai turėtų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją 25 proc. Remiantis pirminiais skaičiavimais, mokesčių mokėtojams tai kainuotų 600 mln. eurų.

Airijoje žemės ūkis išskiria daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD), vadovaudamasi įsipareigojimu laikytis Europos žaliojo kurso, vyriausybė siekia iki 2030 m. pabaigos sumažinti šių dujų emisiją 25 proc., tai yra, 5,75 mln. tonų anglies dioksido ekvivalento, rašo vokiečių portalas agrarheute.com. Atrodo, šalies valdžia laikosi principo, jog tikslą pateisina bet kokios priemonės.

Airijos žemės ūkio ministras Charlie‘s McCanalogue‘as (Čarlis Makenalagas) pranešė apie vyriausybės planus kasmet, 3 metus iš eilės, skersti po 65 tūkst. karvių, kas sumažins šalies pieninių galvijų bandą 10 proc., o kainuos tautai po 200 mln. eurų per metus.

Bioversija 2024 07 09 m7

Planuojama, kad pasiūlymas bus savanoriškas ir labiausiai orientuotas į vyresnės kartos ūkininkus, kuriems pieninių galvijų bandos utilizacija reikš išėjimą į pensiją.

Šalies ūkininkai neslėpė nusivylimo. Airijos pieno ir grietinėlės tiekėjų asociacijos prezidentas Pat‘as McCormack‘as (Patas Makormakas) Didžiosios Britanijos leidiniui „The Guardian“ sakė, jog sunku kiekybiškai įvertinti pasekmes, kai didės sąnaudos ir mažės produkcija.

Airijos ūkininkų asociacijos prezidentas Tim‘as Cullinan‘as (Timas Kalinanas) komentavo „The Telegraph“, kad visi požymiai rodo, jog vyriausybė stengiasi pakenkti pieno ir gyvulininkystės sektoriams. Žemės ūkio atstovai ir kai kurie politikai žada protestuoti ir vadina planą absoliučia beprotybe. Jie apkaltino koalicinę vyriausybę, į kurią įeina Žaliųjų partija, padarius Airijos kaimus atpirkimo ožiais ir palikus ūkininkus skersti savo karves.

Dar visai neseniai vyriausybė skatino pieno gamintojų plėtrą, norėdama išnaudoti ES pieno kvotas. Ūkininkai investavo į naują techniką, per pastarąjį dešimtmetį pieninė banda padidėjo beveik 50 proc., eksportuojama apie 90 proc. airiškos pieno produkcijos. „Visos kalbos buvo apie tai, ką pieno pramonė gali duoti ekonomikai bei visuomenei, ir mes labai greitai sureagavome. Dabar tapome blogiukais“, – piktinosi Pat‘as McCormack‘as „ The Guardian“ žurnalistams.

Reaguodamas į neigiamą reakciją, Airijos žemės ūkio departamentas išplatino pranešimą, jog planas išskersti pieninę bandą yra tik vienas iš daugelio variantų, kaip mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją, projektas įtrauktas į „svarstymų procesą“ ir nėra sutarta dėl galutinio rezultato.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos