Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Nuomonė
Ūkininkas, mokslininkas ir technikos pardavėjas turi irkluoti į vieną pusę

Akademija, Kauno r. Žemės ūkyje diegiamos naujausios technologijos leidžia iš mažesnio ploto gauti didesnį produktyvumą mažesnėmis sąnaudomis, tačiau tam būtina viena sąlyga – ūkio, mokslo ir verslo bendradarbiavimas, įsitikinęs VDU Žemės ūkio akademijos docentas dr. Vytautas Liakas.

„Šiandieninis ūkininkas, mokslininkas, technikos pardavėjas turi sėdėti vienoje valtyje ir irkluoti į tą pačią pusę, tada ir su klimato kaitos pokyčiais, ir su žaliojo kurso, kuris nemažai daliai ūkininkų kelia paniką ir šoką, reikalavimais susidoroti nebus sunku.

Kiekvienam irkluojant į skirtingas puses, rezultatų negausime ir jokių inovacijų, kurios yra svarbiausia efektyvaus žemės ūkio vystymo dedamoji, neįdiegsime“, – sako mokslininkas, pridurdamas, kad žmogiškajam faktoriui tenka ypač svarbus vaidmuo.

Bioversija 2024 07 09 m7

Pasak jo, susikalbėti sunku ir dėl to, kad kai kurie ūkininkai yra baigę tik „Youtube universitetą“ ir mokslininkų patarimų klausyti nelinkę. Kita problema – naujausios technologijos reikalauja išmanaus naudotojo, nes ne kiekvienas gali ir moka racionaliai ir efektyviai dirbti su šiandienine modernia technika.

„Atvejis iš praktikos: kombainas naujausias, o operatorius sako, kad pusė įrangos neveikia. Įlipame į kabiną ir ant kompiuterio pamatau sluoksnį dulkių, dėl ko jis ir neveikia, nėra jautrus. Klausiu, kaip jos čia atsirado. Operatorius atsako negalintis dirbti su uždarytomis durimis, nes negirdi variklio darbo. Štai su kokiomis problemomis susiduriame. Tad į ūkį turi ateiti aukštos kvalifikacijos darbuotojai, inžinieriai, kad moderni technika būtų racionaliai išnaudojama“, – pastebi V. Liakas.

Naujosios technologijos didelius reikalavimus kelia ir šiuolaikiniam ūkininkui, kuris turi būti ne tik išsilavinęs, bet ir turėti supratimą apie žemės ūkį, gerą intuiciją, mokėti skaityti, suprasti ir pasinaudoti skaitmeninių technologijų, dirbtinio intelekto (stebėsenos ir prognozavimo, pvz., meteorologinių sąlygų, moduliai) teikiama informacija priimant sprendimus.

„Kad technologija pasiteisintų, viską reikia protingai susidėlioti, dirbti kryptingai ir viską sujungti į visumą, tačiau svarbiausia nepamiršti pagrindinio ūkininko darbo įrankio – dirvožemio. Deja, nėra tokios įrangos ar mygtuko, kuris atkurtų dirvožemio savybes, tačiau derlingumo žemėlapyje matomi skirtumai gali būti rimtu signalu, kad būtina juo pasirūpinti“, – sako mokslininkas, primindamas, kad dirvožemio tausojimas – tvaraus ūkininkavimo pagrindas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos