


Vilnius. Trečiąjį ketvirtį Lietuvos ekonomiką teigiamai veikia grūdų ir rapsų derlius. Vis dėlto rudenį ir žiemą ekonomikai didžiausią įtaką darys energetikos kainos, sako SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
„Grūdinių kultūrų derliaus nuėmimas eina į pabaigą, tai galima sakyti, kad derlius bus 10 proc. didesnis nei prieš metus arba net šiek tiek didesnis. Tai trečiojo ketvirčio rezultatams daro teigiamą įtaką“, – prognozių pristatyme sakė Tadas Povilauskas.
Tačiau neigiamos įtakos turi pramonės, mažmeninės prekybos rezultatai. Pasak jo, trumpuoju laikotarpiu pramonės tendencijos yra labiau neigiamos, mažmeninės prekybos nuosmukis tęsis ir antrąjį pusmetį. Jis taip pat perspėjo, kad infliacijai viršijant pajamų augimą, realus vartojimas Lietuvoje ims mažėti.
Ekonomistas atkreipia dėmesį, kad didžiausios įtakos Lietuvos ekonomikai rudenį ir žiemą turės aukštos energetikos produktų kainos.
„Akivaizdu, tos kainos niekur neveda, išskyrus į neigiamus elektros sunaudojimo pokyčius, o tai pramonei reiškia sumažėjusią gamybą, paslaugoms – didesnius nuostolius“, – sakė T. Povilauskas.
Pasak T. Povilausko, dabartinės elektros ir gamtinių dujų kainos artimiausiais mėnesiais ypač prispaus verslą, kurio mokama kaina dažniausiai iškart priklauso nuo kainų biržose.
„Tikėtina vidutinė elektros kaina biržoje rugpjūtį sieks beveik 500 Eur už megavatvalandę, tai reiškia, kad rugpjūtį vidutinė kaina bus 12 kartų didesnė nei vidutinė 2016–2019 visų metų kainą“, – sakė T. Povilauskas. Jo teigimu, už šį rugpjūtį gali tekti sumokėti tiek, kiek 2019 m. per visus metus.
Taip pat šia tema skaitykite
-
J. Eimontas: grūdų rinkai įtaką daro geopolitika ir būsimo derliaus prognozės
2025-03-31 -
Naikinti Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijas, kuriant Regionų ministeriją – siūlo sodininkai
2025-03-17 -
„Žemės ūkis niekada nebuvo išlaikytinis“
2025-03-07
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)