Basf a1 17 10 23 Basf m1 17 10 23
Nuomonė
Pieno supirkimo kainas mažina ne pandemija

Briuselis / Vilnius. Prie Europos Komisijos įkurta ES pieno rinkos stebėjimo observatorija („EU milk market observatory“) pateikė naujausius duomenis apie pieno supirkimo kainų pokyčius ES šalyse 2020 m. kovo ir balandžio mėn.

Nors pieno perdirbėjai daug kalbėjo apie tai, kad supirkimo kaina krenta dėl pandemijos sukelto vartojimo sumažėjimo pasaulio rinkose, „EU milk market observatory“ pateikti duomenys rodo atvirkščiai: ten, kur didžiausias pandemijos protrūkis (Italija, Vokietija, Ispanija), pieno supirkimo kainos pastaraisiais mėnesiais nesumažėjo nė centu.

„Palyginkite Estiją ir Lietuvą – „stebuklų šalį“. Ar ilgai, kaip rudenį vilkai pjauna ganyklose telyčias ir avis, pieno perdirbėjai kiekvieną pavasarį „pjaus“ žemdirbius – pieno gamintojus? Ar kas nors pasakys „gana“? Juk lietuviškų pieno produktų kainos parduotuvėse, lyginant 2019-ųjų ir 2020-ųjų metų pirmuosius mėnesius, išaugo 5-9 proc. “, - komentuodamas „EU milk market observatory“ duomenis stebisi Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

Bioversija 23 09 01 m7

„EU milk market observatory“ pateikti duomenys rodo, kad kovo-balandžio laikotarpiu Nyderlanduose pieno supirkimo kaina netgi išaugo 1,25 Eur/100 kg. Danijoje irgi 4 centais didėjo. Kipre, Maltoje, Italijoje, Vokietijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje - nesikeitė.

Estijoje minėtu laikotarpiui pieno supirkimo kaina sumažėjo vos 2 centais už 100 kg. O Lietuvoje, „EU milk market observatory“ duomenimis, kainos krito daugiausiai iš visų ES šalių - net 3,03 Eur/100 kg. Panaši situacija buvo ir Latvijoje - kainos sumažėjo 2,31 Eur/100 kg.

Negana to, Lietuvoje bei Latvijoje vidutinės pieno supirkimo kainos, „EU milk market observatory“ duomenimis, ir taip yra mažiausios visoje ES: balandį Lietuvoje jos sudarė 28,06 Eur/100 kg, Latvijoje - 28,41 Eur/100 kg.

Didžiausios pieno supirkimo kainos balandį buvo Kipre - 58,17 Eur/100 kg ir Maltoje - 48,88 Eur/100 kg. Tačiau net ir mums artimoje Suomijoje už žaliavinį pieną mokama kur kas daugiau - 38,60 Eur/100 kg. Austrai balandžio mėn. gavo vidutiniškai po 37,00 Eur/100 kg, vokiečiai - po 34,91, švedai - po 34,75 Eur/100 kg.

LŽŪBA generalinio direktoriaus J. Sviderskio teigimu, matant tokią nevienareikšmę situaciją ES ir Lietuvos pieno rinkose, nebegalima ramiai reaguoti. „Lietuvoje pieno kainų klausimą jau reikia spręsti politiniu lygmeniu Seime, nes Žemės ūkio ministerija viena pati nebeturi svertų, kaip tą pakeisti. Negi mes, Lietuva, nebeturime jėgos išspręsti šį skaudų pieno gamintojams klausimą“, - retoriškai klausia J. Sviderskis.

Pieno supirkimo kainų tema paliesta ir šiandienos Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje. Tiek žemdirbių atstovai, tiek kai kurie parlamentarai atkreipė dėmesį, kad kainos Lietuvoje, palyginus su kitomis ES šalimis, krito stipriau. Į tai atsižvelgdami komiteto nariai nusprendė dėl padėties ištyrimo kreiptis į Konkurencijos tarybą ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos