Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Maistas
Vienodos produktų kokybės direktyva – 2020 metais

Vilnius. Skirtingą to paties prekės ženklo kokybę draudžiantys teisės aktai Europos Sąjungoje (ES) turėtų būti priimti 2020-aisiais, tikisi eurokomisarė Vera Jourova.

Ji tvirtina, kad Europos Komisija dar iki direktyvos priėmimo turėtų baigti išsamų tyrimą ES valstybėse, kuris įvertintų dvigubos kokybės standartų mastą turtingesnėse ir ekonomiškai mažiau išsivysčiusiose ES valstybėse.

„Šie teisės aktai įsigalios, tikiuosi, maždaug 2020-aisiais. Bet iki tol mes tikrinsime produktus. Šiuo metu mes jau tikriname, manau, 30 produktų, naudodami naują, unifikuotą metodologiją. Tad niekas negalės tvirtinti, kad ji kiekvienoje šalyje skirtinga – mes turime bendrą europinę metodologiją“, – žurnalistams ketvirtadienį Vilniuje tvirtino Europos Komisijos narė, atsakinga už teisingumą, vartotojų teises ir lyčių lygybę.

Bioversija m7 2024 11 19

„Jei nustatysime rimtų skirtumų, kuriuos jau žinome, mes spausime gamintojus pakeisti šią praktiką“, – tvirtino ji.

Eurokomisarė sakė, kad šios problemos sprendimas užtruko, nes atlikus tyrimus kai kuriose šalyse, Komisija sulaukdavo gamintojų priekaištų, jog tiriant produktų kokybę taikoma skirtinga metodologija, lyginami „obuoliai su kriaušėmis“.

Taip pat dar 2016-aisiais buvo bandoma problemą spręsti per žemės ūkio, sveikatos sektoriaus klausimus ir tik vėliau nuspręsta apibrėžti produktų kokybę per nesąžiningos komercinės veiklos prizmę.

Anot V. Jourovos, rengiama direktyva apibrėš nesąžiningą komercinę praktiką, kai skiriasi to paties gamintojo produktų, parduodamų skirtingose ES šalyse, kokybė. Jos nuomone, tai bus įrankis nacionalinėms vartotojų teisių gynimo organizacijoms spausti gamintojus.

„Tai turėtų sustiprinti Europos vartotojų teises. Iš tiesų, naujajame pasiūlyme yra draudimas, numatantis, kad to paties ženklo skirtingos sudėties produktų rinkodara yra nesąžininga komercinė praktika“, – pabrėžė ji.

EK narė pripažįsta, kad rengiant direktyvą, pasigirsta oficiali Nyderlandų, Danijos kritika, jog EK „nori reguliuoti silkės skonį“. „Nėra kalbama tik apie skirtingą picos, jogurto ar žuvies pirštelių sudėtį, klausimas sprendžiamas turint stiprią nuojautą, kad kai kurių ES valstybių vartotojai yra antrarūšiai, kad jie neturi tų pačių teisių ir jiems netaikomi tie patys standartai“, – pridūrė eurokomisarė.

Ji neslėpė, kad tai aktualu ir jos pačios šeimai, kuri gyvena gyvena Čekijoje, prie pat Austrijos sienos. Anot V. Jourovos, daugelis šio regiono šeimų vyksta į Austriją įsigyti geresnės kokybės prekių už „kartais ir mažesnę kainą“. „Manau, kad tai neteisinga“, – aiškino ji.

V. Jourova tvirtina, kad naujojoje direktyvoje taip pat būtų numatytos platesnės galimybės vartotojams ginti savo teises teismuose ar kitose institucijose apjungus pajėgas kolektyviniam skundui.

Lietuva atlieka savo tyrimą

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad Lietuva itin palaiko EK iniciatyvą, nes šalies vartotojai nori tos pačios kokybės produktų, kokia yra ir kitose šalyse.

Jis tikisi „greitų rezultatų“ EK tyrime, taip pat pabrėžia, kad Lietuva atlieka iš dalies EK finansuojamą tyrimą, skirtą nustatyti vartotojų elgesį, jei jie žinotų, kad perka kitos kokybės prekę. „Ar jie nebūtų pirkę, ar jie būtų nusivylę, kad kokybė yra kitokia. Tuos rezultatus irgi paskelbsime“, – sakė E. Jankevičius.

Ministras neįvardijo, kada galėtų būti tyrimas, tačiau užsiminė, kad jame figūruoja garsių prekės ženklų maisto produktai, gėrimai, skalbimo priemonės.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos