Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Maistas
Sūrių šventė Pakražantyje jau seniai tapo reiškiniu

Kelmė. „Jurgis, Jorgis ir Jurgelis – skamba jis visom tarmelėm“. Taip pavadinta jau dvyliktą  kartą Griniuose  vykusi respublikinė sūrių šventė. Švento Jurgio – gyvulių globėjo – dienos proga tradiciškai šeimininkės iš įvairių Lietuvos vietovių į Grinius suveža įvairiausių rūšių, skonio sūrių.

Šiųmetinėje šventėje savo išmonę ir sugebėjimus parodė šeimininkės iš Kaipėdos rajono, Jonavos, Marijampolės, Šakių,  Rumšiškių,   artimiausių kaimynų iš Valpainių, Žalpių, Stulgių, Gailių, kiek tolimesnių -- šaukėniškių.  

Skanėstų nepagailėjo ir vietinės šeimininkės. Net penkis sūrius, originaliai pavadintus „Peliuko svajone“, „Ugniniu“, „Margučiu“, suspaudė Vida Vyšniauskaitė. Inesa Šteimanienė atvežė po „Kmyninį“ ir „Česnakinį“ sūrį, kad aštrumo nestigtų.  Žalpiškė Nijolė Krikštanavičienė vėl sulaukė pagyrų už burnoje tirpstantį sūrį iš kiaušinių.  Šeimininkės iš Jonavos rajono stebino morkų sūriu, saldžiu skanėstu iš ožkos pieno. Sūrių būta įvairių įvairiausių.

Bioversija 22 08 31

Dvi dešimtys šeimininkių pateikė daugiau kaip 30 rūšių sūrių. Nors ragautojų buvo nemažai, sūrių visiems užteko. Buvo galima sūrių ir lauktuvėms įsigyti.

Zigmas Gaidauskas (Gaspadorius) ir Dalia Zakarienė (Gaspadinė) neša šventintą duoną. Simboliškai apėjęs laukus, Gaspadorius duonos riekelę paaukoja žemei, kad derliaus negailėtų

Per tradicinę šventę Griniuose šventas Jurgis garbinamas ne tik sūriais. Pakražančio Švenčiausiosios Mergelės Marijos bažnyčioje už šventąjį gyvulių globėją aukojamos mišios. Kaip ir kasmet per miestelį iki laukų nusitęsia eisena, kurios priekyje Gaspadorius (Zigmas Gaidauskas) ir Gaspadinė (Dalia Zakarienė) neša šventintą duoną.

Simboliškai apėjęs laukus, Gaspadorius duonos riekelę paaukoja žemei, kad derliaus negailėtų, javus nuo audrų, krušos, liūčių apsaugotų, bet ir lietaus nepamirštų. Po senoviškų apeigų eisena grįžo į miestelį, kur likęs duonos kepalas buvo supjaustytas ir padalintas šventės dalyviams. Gaspadinė dar ir sūriu vaišino. Senovėje šventinta duona atitekdavo ubagams, kad jie už gyvulius pasimelstų.  

Sūrių šventės dieną lepino puikus vasariškas oras. Todėl reginys vyko lauke, šalia Pakražančio kultūros centro. Skambėjo dainos ir muzikavimai, linksmi pasakojimai, kuriuos dovanojo šeimininkų ir svečių kolektyvai bei atlikėjai. Bendruomenių atstovai dar iškepė ir kiaušinienės, vaišino gira.

Jurginių šventė „Jurgis, Jorgis ir Jorgelis – skamba jis visom tarmelėm“ – jau seniai peržengė ne tik Pakražančio seniūnijos ar Kelmės rajono ribas. Pakražančio kultūros centro sumanymas puoselėti liaudies tradicijas, kulinarinį paveldą, parodyti šeimininkių sugebėjimus palaipsniui tapo regioniniu, o vėliau – ir respublikiniu renginiu, išskirtiniu kultūros reiškiniu nedideliame Žemaitijos miestelyje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija