Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Maistas
FAO ekspertas: apie koronaviruso poveikį pasaulio maisto rinkai

Roma.Koronavirusas turės įtakos maisto kainoms, tačiau maisto rinka labiau priklausys nuo netiesioginių veiksnių, o ne nuo tiesioginių ligos plitimo padarinių.

Taip agentūrai TASS teigė Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) vyresnysis ekonomistas Abdolreza Abasianas (Abdolreza Abbasian). Pasak jo, vienu lemiamų veiksnių taps gyventojų baimė dėl ligos.

„Koronaviruso protrūkis, žinoma, turės įtakos maisto kainoms. Tačiau reikia atsižvelgti į daugelį tiek tiesioginių, tiek netiesioginių veiksnių“, - teigia FAO specialistas.

Bioversija 2024 07 09 m7

Prie tiesioginių jis priskiria ekonominį faktorių – koronaviruso plitimą Kinijoje. „Visų pirma, žinoma, nukentės Kinija, - pažymėjo ekspertas. - Šalies ekonomikos augimas susilpnės. O tai paveiks bendrą maisto rinką.“

Antruoju aspektu, kurį galima laikyti netiesioginiu, jis pavadino logistikos problemas, susijusias su maisto pristatymu. „Žinoma, koronaviruso plitimas negali nepaveikti transportavimo. Kinijoje jau yra pervežimo problemų. Dėl to jeigu ir nenutrūks, tai tikrai sulėtės prekių apyvarta tarp šalių. O tai taip pat paveiks bendrą maisto rinkos stabilumą“, - aiškina FAO ekspertas.

Pagaliau trečias ne mažiau reikšmingas veiksnys, nors ir netiesioginis, - psichologinis, arba „baimės faktorius“.

„Daugelyje šalių koronavirusas sukėlė paniką tarp gyventojų, ir tai sumažina aukštos kokybės produktų paklausą. Vietoj to žmonės bus linkę apsirūpinti pagrindiniais produktais, kurių tinkamumo laikas yra ilgas, pavyzdžiui, kruopomis, ryžiais ir pan. Todėl produktai, kuriuos galima ilgai sandėliuoti, bus perkami dideliais kiekiais“, - tęsė ekspertas.

FAO eksperto nuomone, tokios tendencijos gali turėti įtakos kai kurios žemės ūkio produkcijos kainų kirtimui, o tuo pačiu metu bazinių produktų paklausa išliks aukšta.

„Šie trys aspektai – ekonominis, logistikos ir psichologinis – bus lemtingi maisto produktų rinkai. Tačiau didžiausią poveikį turės būtent žmonių panika. Bet jai nurimus, kai vartotojai patikės, kad padėtis yra kontroliuojama, rinka, manau, greitai atsigaus. Nuo to momento visi rinkos dalyviai bandys kompensuoti nuostolius, patirtus per pastarąsias savaites ar mėnesius“, - teigia FAO vyresnysis ekonomistas A. Abasianas.

Jo vertinimu, pagrindinis koronaviruso plitimo poveikis bus didelis kainų svyravimas (kintamumas). „Nuo kritimo kainos judės į augimą, bet tada grįš prie pradinio lygio. Apskritai kainos atspindės paklausos situaciją“, - išvadą daro FAO analitikas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos