Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Veterinarija
Vitaminas D gerina melžiamų karvių produktyvumą

Pekinas. Su pašarais duodamas vitaminas D3 turi teigiamos įtakos ne tik melžiamų karvių imunitetui, organizmo antioksidacinėms sistemoms, bet ir kiekybiniams bei kokybiniams produktyvumo rodikliams. 

Kaip rašoma naujausiame leidinio „Livestock Science“ numeryje, Šiaurės rytų žemės ūkio universiteto mokslininkai (Kinija) atliko tyrimą, norėdami įvertinti 25-hidroksivitamino D3 poveikį melžiamų karvių produktyvumui, medžiagų apykaitai, antioksidacinei ir imuninei sistemoms. 

Trisdešimt šešios Holšteinų veislės karvės laktacijos viduryje atsitiktine tvarka suskirstytos į 3 grupes. Kontroliniai gyvuliai negavo papildų, 1 ir 2 grupės karvėms į racioną buvo įterptos skirtingos 25-hidroksivitamino D3 dozės (1 mg ir 3 mg). Tyrimas truko 9 savaites. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Karvės buvo melžiamos tris kartus per dieną, kasdien matuojant sausųjų medžiagų suvartojimą ir primilžį. Pieno mėginiai paimti bandymo pradžioje ir 21-ą, 42-ą, 63-ą dienomis, norint įvertinti rodiklius, tokius kaip pieno riebalų, baltymų, laktozės kiekis, somatinių ląstelių skaičius (SLS). Tokiu pat dažniu buvo paimti kraujo mėginiai, norint nustatyti metabolitų, antioksidantų ir imuniteto funkcijų rodiklius. 

Rezultatai atskleidė, jog iš karvių, su racionu gavusių 25-hidroksivitamino D3, primelžta daugiau pieno, jame padidėjo baltymų, laktozės kiekis ir sumažėjo SLS, palyginti su kontroline grupe. Šeriant minėtu pašarų priedu, gyvulių kraujyje padidėjo bendras kalcio, fosforo, 25-hidroksivitamino D3 ir 1,25-dihidroksivitamino D3 kiekis. Nustatyta, jog priedas neturėjo neigiamo poveikio biocheminiams kraujo rodikliams ir riebalų mobilizacijos žymenims. 

Su racionu gaunamas 25-hidroksivitaminas D3 pagerino bendrą antioksidacinį pajėgumą (kraujo serume padidėjo superoksido dismutazės, glutationo peroksidazės kiekis) bei imuniteto funkcijas (kraujo serume padaugėjo imunoglobulinų A ir G). Taip pat sumažėjo malondialdehido (oksidacinio streso žymuo) ir naviko nekrozės faktoriaus – α (jis aktyviai gaminamas, kai organizme yra bet kokia patologija – uždegimas, autoimunizacija, navikiniai procesai). 

Mokslininkai įsitikinę, jog būtina atidžiau vertinti melžiamų karvių racionus vitamino D3 atžvilgiu ir rinktis efektyviausias jo formas. Naudojant 25-hidroksivitaminą D3 kaip pašarų papildą įmanoma padidinti primilžį, sumažinti SLS piene, stabilizuoti mineralinių medžiagų kiekį kraujo serume, skatinti antioksidacines ir imuniteto funkcijas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos