Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Veterinarija
Vasarą laukiama audinėms skirtos vakcinos nuo COVID-19

Kaunas. Mažiausiai trijose šalyse - JAV, Suomijoje ir Rusijoje audinėms, usūriniams šunims ir naminėms katėms skirtos vakcinos bandymai pasiekė praktinių bandymų etapą. Anksčiausiai oficialios vakcinos registracijos galima tikėtis šių metų vasarą. 

Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos (LŽAA) žiniomis, Suomijoje, Luovos eksperimentinėje fermoje, bendromis FIFUR (Suomijos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos) ir Helsinkio universiteto mokslininkų pastangomis gruodį pradėtos vakcinuoti audinės ir usūriniai šunys.

Praėjus daugiau nei dviem mėnesiams nuo eksperimento pradžios, kuomet gyvūnams suleista po dvi dozes vakcinos, rezultatai, pasak Helsinkio universiteto profesoriaus Olli Vapalahti, yra daug žadantys.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Šis projektas suteikė svarbios tiriamosios informacijos apie vakcinos efektyvumą ir apsaugos gyvūnų bei jais besirūpinančių žmonių sveikatą“, - sako prof. O.Vapalahti.

Sausio pabaigoje tyrėjai atliko mikroneutralizacijos testus, naudodami ir tikrą, ir vadinamąjį pseudovirusą. Audinių atveju rezultatas pranoksta lūkesčius, dėl usūrinių šunų dar reikalingi papildomi tyrimai. Kitas žingsnis bus mokslininkų vadinamas „viruso iššūkio bandymas“, atliekamas itin aukšto biosaugos lygio laboratorijose.

Iki vakcinos registracijos dar teks įveikti biurokratines procedūras, kurios gali trukti net iki 2022 m. vasaros, tačiau laukiama, kad Suomijos vyriausybė suteiks išskirtinį leidimą naudoti vakciną platesniu mastu jau šių metų vasarą. Tikimasi, kad greitinant biurokratines procedūras suomių sukurta vakcina bus oficialiai pripažinta Europoje ir pasaulyje

JAV bent dvi farmacijos įmonės – veterinarijos vaistų milžinė „Zoetis“, kurios apyvarta 2019 m. siekė 6 mlrd. JAV dolerių, ir „Medgene Labs“, kurioje dirba tik 35 darbuotojai, taip pat pradėjo paskutinį audinėms skirtos vakcinos bandymo etapą.

Jos abi sukūrė vakcinas, panašias į žmonėms sukurtą „Novavax“, kuri „išmoko“ ląsteles atakuoti koronavirusui būdingą spyglio baltymą, sujungtą su nepavojingu virusu, kad susidūrus su tikru COVID-19 virusu imunitetas reaguotų tinkamai.

Šiuo metu abi kompanijos siekia vakcinos registracijos JAV Žemės ūkio departamente. Pasak JAV žiniasklaidos, tikėtina, kad šie gamintojai mėgins pritaikyti sukurtas vakcinas nuo COVID-19 katėms ir šunims.

Rusijos federalinis gyvūnų sveikatos centras dar gruodį paskelbė, kad pradėjo vakcinos nuo COVID-19, skirtos audinėms, katėms, triušiams ir kitiems gyvūnams, bandymus praėjusių metų gruodį. Rezultatų laukiama šį vasarį.

Pasak Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko Česlovo Tallat-Kelpšos, belaukiant vakcinos gyvūnų fermose Lietuvoje ir pasaulyje itin sustiprintos biologinės saugos priemonės, testuojami darbuotojai, tiriami gyvūnai, o nutikus protrūkiui fermos skubiai karantinuojamos.

Dėl COVID-19 ypač nukentėjo Danija, kur dėl baimės, kad virusas išplis, buvo išnaikinti ištisi audinių ūkiai, 15 mln. žvėrelių. Lietuvoje buvo užfiksuoti du protrūkiai audinių ūkiuose. Atvejai taip pat fiksuoti Italijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Švedijoje, JAV, Graikijoje, Prancūzijoje, Kanadoje.

MŪ, LŽAA inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos