Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Veterinarija
Sušvelninti kai kurie apribojimai dėl kiaulių maro

Briuselis / Vilnius. Europos Komisija, teigiamai įvertinusi Lietuvoje įgyvendinamas apsaugos ir kontrolės priemones dėl afrikinio kiaulių maro (AKM), pakeitė iki šiol tam tikruose mūsų šalies rajonuose galiojusią III ribojimų zoną į mažesnės rizikos, II-ąją, ir sušvelnino taikomus apribojimus,

Kaip praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), spalio 20 d. Europos Komisijos posėdyje VMVT pristatė taikomas kontrolės priemones šalyje bei situaciją III apribojimų zonoje dėl AKM. Akcentuota, jog Lietuvoje daugiau kaip metus nėra nustatoma AKM protrūkių kiaulių ūkiuose.

EK ir ES valstybės narės pripažino, kad Lietuvos taikytos AKM stebėsenos, prevencijos ir likvidavimo priemonės, likviduojant AKM protrūkių padarinius kiaulių ūkiuose 2020 metais davė teigiamų rezultatų ir buvo efektyvios. Todėl bendru sutarimu priimtas sprendimas, kuriuo visiškai panaikinama III AKM apribojimų zona.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak VMVT, į III, griežčiausiai reglamentuojamą zoną, nustačius AKM židinius nuo 2020 m. buvo patekę keli Lietuvos rajonai, kuriuose AKM patvirtintas laukinėje gamtoje bei naminėms kiaulėms ūkiuose arba su židiniais besiribojančiose vietovėse – tai dalis Raseinių, Plungės, Kauno, Kėdainių, Telšių bei Skuodo rajonai.

„Lietuva prašymą panaikinti griežčiausių apribojimų III zoną Europos Komisijai pateikė, kad ūkininkai veiklą šiuose regionuose galėtų vykdyti lengvesnėmis sąlygomis, turėtų daugiau galimybių prekiauti tiek gyvomis kiaulėmis, tiek kiauliena ir jos produktais“, – sakė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Nors pasaulyje ir atliekama daug bandymų bei įvairiausių tyrimų dėl AKM vakcinos, tačiau kol kas nei gydymo nei vakcinacijos nuo šio viruso nėra, tad vienintelė efektyvi priemonė, galinti apsaugoti kiaulinkystės ūkius, yra nuolatinis kasdienis biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas.

Pasak VMVT, Lietuvoje AKM virusas nesitraukia iš laukinės faunos, iki šios dienos jis patvirtintas 128 vietose. Šiuo metu didžiausias viruso šaltinis nustatomas Vakarų Lietuvoje, Kretingos rajone.

VMVT teigimu, nors pirmadienį Kretingos r. Darbėnų seniūnijoje paskelbta ekstremali situacija, tai neturi įtakos apribojimų zonoms. Zonas vėl tektų peržiūrėti AKM nustačius kiaulių ūkiuose.

VMVT, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos