Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Veterinarija
Rokiškio rajone – afrikinio kiaulių maro protrūkis
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Rokiškio r. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) užfiksavo pirmąjį šiemet afrikinio kiaulių maro židinį kiaulių ūkyje.

Židinys ketvirtadienį patvirtintas Rokiškio rajone, Pandėlio seniūnijoje, ūkininkui trečiadienį pranešus apie vieną kritusią kiaulę bei klinikinius ligos simptomus likusioms, pranešė VMVT.

Pranešama, kad židinyje VMVT specialistai nustatė apsaugos ir priežiūros zonas, sudarė epizootinio tyrimo grupę, siekdama nustatyti ligos į kiaulių laikymo vietą patekimo kelius.

Bioversija 2024 07 09 m7

Pasak Lietuvos vyriausiojo veterinaro Vaidoto Kiudulo, maro atvejis nustatytas netoli Biržų rajono, kuriame šiemet aptikta daugiausia viruso židinių laukinėje gamtoje, iš kur jis ir patenka į kiaulių ūkius.

„Labai pavojingas pirmasis signalas. Greičiausiai, neatsargus elgesys ūkininkui kainavo visas tris jo laikytas kiaules,“ – pranešime sakė V. Kiudulas.

Anot jo, jei į biosaugą bus žiūrima neatsakingai, atvejai staigiai ims plisti visoje Lietuvoje, o tai ne tik naikins ūkius, tačiau ir ilgam laikui gali sustabdyti kiaulienos eksportą į užsienį.

Pasak V. Kiudulo, Lietuvos kiaulių laikytojai turėtų pasirūpinti, kad kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, nešerti kiaulių šviežia žole, o grįžus iš laukinės gamtos į ūkį eiti tik pasikeitus rūbus ir atlikus dezinfekciją.

Pasak tarnybos, afrikinis kiaulių maras pernai buvo užfiksuoti trijuose kiaulių ūkiuose Marijampolės, Vilkaviškio ir Kalvarijos rajonuose.

Gegužę VMVT pranešė, kad šiemet per keturis mėnesius buvo nustatyti 449 šernų afrikinio kiaulių maro atvejai, kai pernai per visus metus jų skaičius siekė 583. Tarnybos teigimu, maro virusas tarp šernų šiemet nustatomas dažniau nei 2019–2023 metais.

VMVT specialistai pastebi, kad birželį–rugpjūtį virusas aktyviau ir dažniau išplinta kiaulių ūkiuose, o pagrindinė priežastis – biologinio saugumo nesilaikymas.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos