Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Veterinarija
Rengiamas naujas leidžiamų laikyti namuose gyvūnų sąrašas

Vilnius. Lietuvoje pirmą kartą parengtas Leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių sąrašas, kitaip vadinamas pozityviuoju sąrašu. Kaip teigia sąrašą rengianti Aplinkos ministerija (AM), juo siekiama apsaugoti gyvūnų gerovę, užkirsti kelią rūšių nykimui, išsaugoti biologinę įvairovę bei apsaugoti visuomenę, žemės ūkyje auginamus gyvūnus nuo zoonozių (ligų, kurias žmonėms perduoda gyvūnai) plitimo, agresyvių ir nuodingų rūšių keliamų pavojų.

Lietuvoje šiuo metu naudojamas Draudžiamų laikyti nelaisvėje ir veisti laukinių gyvūnų rūšių sąrašas, į kurį įtrauktos 23 gyvūnų grupės ar rūšys, pavyzdžiui, visos krokodilų, beždžionių, lokių, katinių, banginių, žirafų rūšys, tačiau Europos Sąjungoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje ir kitose šalyse nuo „draudžiamų sąrašų“ pereinama prie „leidžiamų sąrašų“ rengimo ir įgyvendinimo.

Į leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių sąrašą siūloma įrašyti 35 rūšis ir gentis. Tarp jų yra tokie gyvūnai, kaip įvairių rūšių pelės, žiurkės, degu, voverės skraiduolės, šinšilos, ežiai, kalniniai ožiai, stirnos, danieliai, elniai, muflonai, šernai ir pan.

Bioversija m7 2024 02 22

Minėtame sąraše esančių rūšių gyvūnus bus galima laikyti ir veisti namuose be leidimo arba bus privaloma gauti leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus, jei šeimininkai juos laikys aptvaruose.

Kaip informuoja AM, kelioms rūšims siūloma nustatyti apribotą laikymo terminą dėl šių rūšių specialių laikymo sąlygų, gyvūnų biologinių savybių ir kt. Pasibaigus terminui ir gavus specialų leidimą, šias rūšis ir toliau bus galima laikyti.

Laukinių gyvūnų kaip augintinių laikymas namuose ir voljeruose bei prekyba jais klesti visame pasaulyje. Tai yra opi ypač egzotinių, specifinius biologinius, etologinius poreikius turinčių gyvūnų (beždžionių, plėšriųjų kačių ir kt.) gerovės problema, nes laikytojui gali būti sunku, dažnai net neįmanoma, suteikti tokiam gyvūnui specializuotą priežiūrą, tinkamą mitybą ir užtikrinti jo biologinius poreikius atitinkančias laikymo sąlygas namų aplinkoje.

Pasak AM, leidžiamų laikyti laukinių gyvūnų sąrašo taikymas yra paprastesnis nei draudžiamų laikyti sąrašo, jo pagrindinis principas – leisti laikyti tokius laukinius gyvūnus, kurių gerovę namų aplinkoje galėtų užtikrinti ir specialaus biologinio ar veterinarijos medicinos išsilavinimo neturintis laikytojas.

„Įteisinti Leidžiamų laikyti laukinių gyvūnų sąrašą yra svarbu, nes kitu atveju, kuomet yra gaudomos laukinės gyvūnų rūšys, vyksta prekyba jais, nyksta jų natūralios buveinės, atsiranda invazinių rūšių jiems nebūdingoje aplinkoje, o tai skatina vietinės biologinės įvairovės nykimą“, –pranešime teigia AM.

Kita svarbi priežastis, kodėl reikia tokių sąrašų – visuomenės saugumas – apie 72 proc. naujai atsirandančių zoonozių (ligų, kurias žmonėms perduoda gyvūnai) yra siejamos su laukiniais gyvūnais. Tam tikros laukinių gyvūnų rūšys gali kelti pavojų žmonėms, nes yra agresyvios arba nuodingos, todėl šių rūšių naudojimas reglamentuojamas ir nacionaliniu, ir tarptautiniu mastu.

Minėtą sąrašą parengė Darbo grupė laukinių gyvūnų gerovės ir laikymo nelaisvėje klausimams spręsti. Pasak AM, grupėje kilo klausimų dėl dėmėtųjų elnių bei kitų rūšių laikymo, todėl šiuo klausimu bus organizuojamos papildomos diskusijos.

Laukines žinduolių rūšis, kurios nebus įtrauktos į šį sąrašą, nuo sąrašo įsigaliojimo bus leidžiama laikyti iki jų natūralios mirties be veisimo. Šis sąrašas nebus taikomas zoologijos sodams. Taip pat bus taikomos Laukinės gyvūnijos įstatyme numatytos išlygos.

Darbo grupė taip pat parengė domestifikuotų, anksčiau vadintų naminiais, gyvūnų sąrašo projektą, kuriam nebus taikomas Laukinės gyvūnijos įstatymo nuostatos. Šiame sąraše mums įprastos rūšys, pavyzdžiui, katės, šunys, triušiai ir pan. gyvūnai.

Baigtinis Leidžiamų nelaisvėje laikyti ir veisti žinduolių rūšių sąrašas bus parengtas minėtoje Darbo grupėje aptarus gautus pasiūlymus ir pastabas, kurių AM laukia iki gegužės 31 d.

Europos Sąjungoje jau šešios šalys laukinių gyvūnų laikymo iš draudžiamų laikyti gyvūnų sąrašus pakeitė į leidžiamų laikyti: Belgija, Kroatija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Norvegija. Kaimyninės Latvija ir Estija pradėjo diskusijas atsakingų institucijų lygmenyje dėl leidžiamų laikyti laukinių gyvūnų sąrašų sudarymo.

AM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos