Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Veterinarija
Prancūzijos ūkiams uždrausta išleisti paukščius į lauką

Paryžius / Briuselis. Prancūzijos ūkininkams penktadienį nurodyta laikyti naminius paukščius uždarose patalpose dėl padidėjusios paukščių gripo užsikrėtimo nuo migruojančių paukščių rizikos. Liga plinta ir kitose šalyse.

Praėjusią savaitę panašios priemonės ėmėsi ir Nyderlandai, kai viename paukštininkystės ūkyje buvo nustatyta lengvai plintanti paukščių gripo H5 atmaina, o 36 tūkst. naminių paukščių buvo paskersti, imantis apsaugos priemonių.

„Didėjantis viruso plitimas migracijos koridoriuose pateisina sprendimą padidinti grėsmės lygį“ visoje žemyninėje Prancūzijos iki „aukšto“, sakoma paskelbtame įsakyme. Prancūzijos žemės ūkio ministerija pranešė, kad nuo rugpjūčio mėnesio Europoje nustatyta 130 paukščių gripo protrūkių atvejų tarp laukinių ir naminių paukščių.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šiais metais Prancūzijoje komerciniuose paukštininkystės ūkiuose protrūkių dar nebuvo kilę.

Prancūzijos vyriausybė tikisi, kad karantinas padės išvengti praėjusių metų scenarijaus, kai paukščių gripo aptikta beveik 500 vietų ir tai turėjo didelės įtakos ančių kepenėlių pašteto gamybai pietvakarių Prancūzijoje.

Židinių daugėja visoje Europoje

Viruso plitimas tarp laukinių paukščių ir užkrato pernešimas į naminių paukščių laikymo vietas kelia didelį nerimą ne tik šalyse, kuriose virusas nustatytas, bet ir kitoms Europos valstybėms, nes užkrato pernešimas su laukiniais paukščiais yra vienas iš dažniausiai nustatytų šio viruso plitimo kelių.

Mūsų šalies Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad labai patogeniško paukščių gripo viruso židinių sparčiai daugėja visame Europos žemyne. Europos komisijos Gyvūnų sveikatos informacinių pranešimų sistema pastarąjį mėnesį Europoje užfiksavo mažiausiai 17 naujų atvejų tarp naminių paukščių Danijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Italijoje, Kosove, Vokietijoje, Estijoje ir Lenkijoje.

Dažniausiai aptinkama H5N1 paukščių gripo atmainos atvejų, patvirtinti ir keli H5N8 potipiai.

Daugiausia užsikrėtusių paukščių gripo H5N1 atmaina aptinkama laukiniuose paukščiuose. Spalį patvirtinti 39 atvejai labai patogeniško paukščių gripo, kuris pasižymi labai dideliu daugelio rūšių naminių paukščių gaištamumu, Vokietijoje, Olandijoje, Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Ukrainoje.

Tenka sunaikinti tūkstančius paukščių

Pasak VMVT informacijos, lapkričio 3 d. Lenkijoje, Mazowieckie regione, patvirtinti 2 labai patogeniško paukščių gripo H5N1 potipio protrūkiai mėsinių kalakutų ūkiuose. Viename ūkyje buvo laikoma per 60 tūkst. paukščių, kitame – daugiau kaip 80 tūkst. kalakutų. Patvirtinus virusą, nedelsiant imtasi visų kontrolės priemonių ir aplink židinius nustatytos apsaugos ir stebėsenos zonos, o visi paukščiai bus sunaikinti. Ūkyje atliekamas valymas ir dezinfekcija.  

Spalio mėn. Italijoje, Veronos apylinkėse, nustatyti 6 labai patogeniško paukščių gripo protrūkiai, iš viso šiuose paukščių gripo viruso (H5N1) paveiktuose ūkiuose sunaikinta daugiau kaip 126 tūkst. paukščių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius.

Tuo tarpu Olandijoje patvirtinti 2 labai patogeniško paukščių gripo (H5N1) židiniai ūkiuose, kur buvo auginama per 140 tūkst. paukščių. Aplink ligos židinius nustatytos 3 ir 10 km būtinosios apribojimų zonos, o visi paukščiai sunaikinti. Veterinarijos specialistai atlieka epizootinius tyrimus, aiškinasi, kaip užkratas galėjo patekti į ūkius. 

AFP-BNS, VMVT inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos