Vilnius / Liublinas. Lenkijos rytuose, Liublino vaivadijoje, užregistruoti trys didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkiai stambiose kalakutų fermose.
Atsakinga Lenkijos veterinarijos institucija informavo, kad didelio patogeniškumo H5N8 potipio paukščių gripas pasireiškė Liubartuvo apskrities regione, tame pačiame kaime. Pirmasis šios ligos atvejis ūkyje, kuriame buvo auginama daugiau kaip 12 tūkst. paukščių, nustatytas gruodžio 30 d., staiga pradėjus gaišti kalakutams.
Antrasis protrūkis pasireiškė kaimyniniame kalakutų auginimo ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 9 tūkst. šių naminių paukščių. Ištyrus (PGR metodu) 5 gaišenas, visi ūkyje auginti kalakutai saugiai sunaikinti.
Trečiasis paukščių gripo protrūkis patvirtintas kalakutų fermoje, kurioje auginta daugiau kaip 20,6 tūkst. iki 2 savaičių amžiaus kalakutų. Visi ūkyje auginti kalakutų jaunikliai nugaišinti ir sunaikinti.
Lenkijos atsakingų tarnybų specialistai, siekdami išvengti tolesnio paukščių gripo plitimo, aplink ūkius nustatė 3 km spindulio apsaugos ir 10 km priežiūros zonas, kuriose visi naminiai paukščiai turi būti laikomi uždaryti tvartuose, uždrausta įvežti ar išvežti paukščius ir jų produktus. Regione paskelbtas karantinas, ūkiuose atliekama dezinfekcija.
Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis sako, kad paukščių gripo protrūkis Lenkijoje verčia sunerimti šalies paukščių augintojus. „Į Lietuvą iš Lenkijos atvežama daug paukštienos ir jos produktų, kiaušinių, tad pavojus yra. Tačiau daug didesnį pavojų matau ateityje – kai dėl šiltėjančio klimato anksčiau prasidės paukščių migracija. Jeigu ligos protrūkio zonoje liks viruso židinių, migruojantys paukščiai gali jį atnešti bet kur“, - nerimą išsakė V. Tėvelis.
Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis teigia, kad paukščių gripo protrūkis Lenkijoje verčia sunerimti
Jo teigimu, nors didžiosios fermos griežtai laikosi biologinio saugumo reikalavimų, labiausiai neramu dėl kaimų kiemuose laisvai vaikščiojančių naminių paukščių – jeigu jie užsikrės paukščių virusu, apsaugos zonos ir apribojimai skaudžiai atsilieps netoliese esančioms pramoninėms paukščių fermoms.
„Kiek teko kalbėti su mūsų Veterinarijos tarnybos vadovais, pirmasis įtarimas dėl gripo protrūkio Lenkijoje – virusą atnešė praskrendantys paukščiai, nors visos trys fermos atitiko aukščiausius biologinės saugos reikalavimus. Lietuvos pramoninės paukščių fermos griežtai laikosi biosaugos reikalavimų ir tai labai sumažina viruso tikimybę, tačiau 100 proc. nuo jo neapsaugotas niekas“, - konstatavo Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas.
Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina Lietuvos ūkininkus būti budriais ir stebėti auginamus paukščius. Padidėjus gaištamumui ar pastebėjus netipinę paukščių elgseną, būtina informuoti veterinarijos gydytojus ar artimiausius VMVT departamentus.
Veterinarijos specialistai primena, kad viena svarbiausių prevencinių priemonių, galinčių užkirsti kelią virusui patekti į paukščių laikymo vietas, yra biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ir jų laikymasis.
VMVT perspėja paukščių laikytojus, kad paukščių gripas yra itin pavojinga ir greitai plintanti liga. Pagrindiniai šio gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Užsikrėtę naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų naminių paukščių. Apsisaugoti galima tik griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių ūkiuose.
2017-ųjų vasario 27 d. labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8 buvo patvirtintas 6 gulbėms nebylėms, kurios rastos nugaišusios Kaune.
Paukščių gripo atvejai jau kurį laiką užregistruojami aplinkinėse Europos Sąjungos valstybėse tiek laukiniuose vandens paukščiuose, tiek naminių paukščių laikymo vietose, kuriose dėl šios ligos jau sunaikinta milijonai paukščių.
MŪ, VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)