Kolumbija (JAV). Nėra abejonių, kad vitaminai A, D ir E yra svarbūs mėsinių galvijų raciono komponentai.
Vitaminas A vaidina svarbų vaidmenį palaikant sveikas akis, odą, kvėpavimo bei reprodukcinių takų, virškinimo traktų gleivinę. Jis taip pat svarbus tinkamam inkstų funkcionavimui ir normaliam kaulų, dantų bei nervų audinių vystymuisi. Vitaminas A gaunamas iš karotino, kurio yra žaliuose ir geltonuose augaluose.
Vitaminas D yra nepaprastai svarbus sveikiems kaulams ir virškinamajam traktui. Gyvūno organizmas geba apsirūpinti natūraliu vitaminu D veikiant saulės spinduliams.
Žalieji pašarai ir sveiki grūdai yra vitamino E šaltiniai.
„Nors gyvūnui būtinas vitaminas E, jo specifinė fiziologinė funkcija vis dar nėra visiškai aiški, - sako Misūrio universiteto (Kolumbija, JAV) galvijų šėrimo specialistas Erikas Beilis (Eric Bailey). - Pagrindinis vitamino E vaidmuo gali būti kaip cheminio antioksidanto, mažinančio kitų vitaminų ir nepakeičiamų riebalų rūgščių skilimą virškinamajame trakte ir po rezorbcijos.“
Įrodyta, kad vitaminas E yra veiksmingas gydant tam tikras veršelių ligas.
Laimei, galimos problemos, susijusios su vieno ar daugiau šių trijų minėtų vitaminų trūkumu, kyla ne taip dažnai, kaip kartais atrodo. „Normaliomis šėrimo sąlygomis vitaminų trūkumas yra išimtis, o ne taisyklė“, - tęsia E. Beilis. – Pirmiausiai išryškėja vitamino A trūkumas.“
Ankstyvieji vitamino A trūkumo požymiai yra naktinis aklumas, apetito praradimas, šiurkštus kailis, blausios (drumzlinos) akys ir sulėtėjęs augimas. Gyvūnai, jaučiantys vitamino A trūkumą, paprastai būna mažo vaisingumo ir sunkiai veršiuojasi.
„Kadangi pagrindinis vitamino A šaltinis yra karotinas, kurio yra žaliuose pašaruose, jo trūkumas pastebimas tiems galvijams, kurių racionai mažai kaloringi, - aiškina ekspertas. - Kitas rizikos veiksnys, - kai gyvuliai ganomi žemos kokybės ganyklose arba šeriami ilgai laikytu prastu šienu.“
Taip pat nustatyta, kad didelis nitratų ar nitritų kiekis pašaruose ar vandenyje galvijams sukelia vitamino A trūkumą. Tokiu atveju virškinamajame trakte karotinas ir vitaminas A per anksti skaidomi, sumažėja jų pasisavinimas ir neleidžiama karotinui virsti vitaminu A.
Kadangi vitaminas A kaupiasi kepenyse, jo trūkumas gali nepasireikšti 100 dienų. Todėl užuot laukus atskirų vitaminų trūkumo požymių, gyvuliams rekomenduojama ištisus metus duoti nebrangaus mineralų ir vitaminų mišinio, kuriame yra kalcio, fosforo, vario, cinko, seleno, mangano, magnio, jodo bei vitaminų A ir E.
„Norėdami kontroliuoti galvijų sveikatą, turėtumėte stebėti vitaminų bei mineralų vartojimą ir vengti peršėrimo. Papildai yra lengviausias draudimas, padedantis išvengti galimų problemų“, - reziumuoja E. Beilis. Apie vitaminų reikšmę galvijams rašoma portale agriculture.com.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ant gležnų pečių – milžiniška atsakomybė
2024-11-21 -
Antimikrobinių medžiagų naudojama mažiau
2024-11-19 -
Išmaniosios technologijos gyvulininkystės ūkyje
2024-11-15
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)